+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Dünyadaki Ilk Yerleşim Yerleri Nerelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyadaki Ilk Yerleşim Yerleri Nerelerdir
  Dünyadaki ilk yerleşim yerleri nerelerdir

  Dünyadaki ilk yerleşim yerleri nerelerdir ilgili bilgi

  Dünyanın ilk yerleşim yeri yani ilk şehri Çatalhöyük`tür. Çatalhöyük Konya Çumra`da bulunmaktadır.
  Çatalhöyük Güney Anadolu`da M.Ö. 7500 yıllarına dayanan çok geniş bir Cilalı Taş ve Bakır devri yerleşimidir. İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. Muhtemelen bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş Cilalı Taş Devri yerleşim merkezidir.
  1958 yılında James Mellaart tarafından keşfedilmiş ilk kazıları 1961-1963 ve 1965 yıllarında yapılmıştır. 1993`te yeniden başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar Ian Hodder tarafından yönetilmektedir.

  Günümüz Konya Şehri nin güneydoğusunda Hasandağı nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında Konya Ovası`na hakim buğdaylık arazide bulunmaktadir.

  Doğu yerleşimini en son Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar ulaşan bir yerleşim birimi oluşturmaktadır. Ayrıca batıya doğru da ufak bir yerleşim birimi ve birkaç yüz metre doğuya doğru da bir Bizans yerleşimi bulunmaktadır.

  Tarih öncesi yerleşim birimleri Gümüş Çağ ndan önce terk edilmiştir. Bir zamanlar iki yerleşim birimi arasında Çarşamba Nehri`nin bir kanalı akmaktadır ve yerleşim birimleri ilk tarım zamanlarında elverişli sayılabilecek alüvyonlu toprak üzerine kurulmuştur. Evlerin girişleri üst kısımlarında bulunmaktadır.
 2. Acil

  Dünyadaki Ilk Yerleşim Yerleri Nerelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


dünyadaki ilk yerleşim yerleri nerelerdir,  ilk yerleşmeler nerelerde kuruldu,  dünyadaki ilk yerleşim yerleri nereleridir,  dünyadaki ilk yerleşim yerleri nelerdir,  ilk yerleşim yerleri nelerdir,  yeryüzündeki ilk yerleşim yerleri