+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Eyfel Kulesini Kim Yaptı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Eyfel Kulesini Kim Yaptı
  Eyfel Kulesini Kim Yaptı

  Eyfel Kulesini hakkında bilgi

  Çok kimse için Paris"in sembolü, arması anlamını taşıyan Eyfel Kulesi, Paris"te Champs de Mars"da yükselir. Yapısı demir-çelik olup, yüksekliği yaklaşık olarak 310 metredir. Tabanının kapladığı zeminden yükselen, taşıyıcı, destekleyici dört kolon, yükseldikçe içe doğru kıvrılır. Yaklaşık olarak 190 metre yükseklikte, tek bir kolon halini alır.Bu düzeyde bulunan platformda bir lokanta ve bir sinema vardır.

  Halk, camla çevrelenmiş bir gözlem salonunun bulunduğu üçüncü platforma kadar kabul edilir. Buradan bakıldığında çevre 50 mil ötelere kadar görebilirler. Merkez asansörlerin her platforma açılışı bulunmaktadır.Ayrıca 1927 basamaklı bir merdiven de vardır.En tepedeki dördüncü platform halka açık değildir. Burada bir radyo istasyonu çalışmaktadır.

  Kule, 1889 uluslararası Paris Sergisi dolayısıyla Alexandre Gustave Eiffel (1832-1923) tarafından yapılmıştır. Sergiyle ilgili öteki yapılar kalktıktan sonra da yerinde bırakılmıştır. O zamanki parayla bir milyon dolardan fazla paraya çıktığı bilinmektedir.

  Washington Anıtı,Büyük Ehram, Hürriyet Anıtı da dahil, yeryüzündeki en yüksek yapılardan biridir.Sadece New Yorktaki Empire State Building ve Chrysler Building gökdelenleri Eiffel Kulesi"ni geçen yükseklikte yapılardır.

 2. Acil

  Eyfel Kulesini Kim Yaptı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder