+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Mali Tarihi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mali Tarihi Hakkında Bilgi
  Mali tarihi hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  MALİ TARİHİ

  Mali yıl (bütçe yılı olarak da adlandırılır), iş yerleri ve diğer kurumlar tarafından finansal beyannameleri hazırlamak amacıyla kullanılan süreye verilen addır. Birçok ülkede muhasebe ve vergi hukuku bu raporların her oniki ayda bir hazırlanmalarını gerektirir ancak bildirim aralığı her zaman takvim yılıyla örtüşmez (Ocak'tan Aralık'a). Mali yıllar iş yerleri ve ülkelere göre değişiklik gösterebilir.

  Mali yıl ile takvim yılı genellikle çakıştırılmaz. Bunun nedeni, Noel ve işverenlerin tatile çıkmayı düşünebilecekleri bayram dönemlerinde yaşanan iş yoğunluğunun yıl sonu muhasebe hesaplarıyla karışmasını önlemektir. Çakışmanın söz konusu olmadığı durumlarda mali yılın sona erdiği takvim yılı baz alınır. Örneğin, 1 Temmuz 2007 - 30 Haziran 2008 aralığı 2008 mali yılına denk düşer.

  Perakende satış, takvim yılı ile mali yılın çakışmadığı durumlara en iyi örneklerden biridir. Çoğu ülkede Aralık sonu envanter, alacak ve verecek hesaplarının en karmaşık olduğu dönemdir. Bu nedenle, perakende satıcılar mali yıl sonu olarak farklı bir ay seçerler.
  Ocak ayı sonu itibarıyla olağan satış düzeyine yaklaşılması bu ayın mali yılın son ayı olarak kullanılmasını çekici kılmaktadır.

  mali tarihi.jpg

  Ayrıca, çoğu şirket (yasaların izin verdiği ölçüde) karşılaştırma ve eldeki ürün miktarını ayarlama gibi nedenlerden ötürü mali yıllarını haftanın aynı gününde sonlandırmaktadırlar. Böylece, kimi mali yıllar 53 haftaya çıkabilmektedir. Cisco Systems ve Tesco bu yöntemi uygulayan büyük şirketlerdendir.

  Önceleri Birleşik Krallık devletine ait olan BT Group ve National Grid gibi şirketler özelleştirme sonrasında da devletin mali yılını (31 Mart tarihinde sonlanmaktadır) kullanmaktadırlar.
  Tüm bunlara karşın, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya dışında yer alan ülkelerdeki çoğu şirket aynı mali yıl ile takvim yılını kullanmaktadırlar.
  Çoğu üniversitenin mali yılı okulların kapanmasına denk düşen yaz aylarına sarkıtılır. Bunda, okulun yaz aylarındaki iş yükünün düşüklüğü de etkilidir.

+ Yorum Gönder