+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Doğu Medeniyeti Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğu Medeniyeti Hakkında Bilgi
  doğu medeniyeti hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Doğu Medeniyeti Hakkında Bilgi

  DOĞU MEDENİYETİ

  Batı medeniyeti ile doğu medeniyetleri arasında büyük farklar olduğu bir gerçek.
  Doğu medeniyetlerinin en zirvesinde İslam medeniyeti var.
  İslam medeniyeti ile batı medeniyeti arasında ise büyük farklar.
  Şüphesiz ki medeniyet ağırlıklı olarak insanla alakalı.
  Onu geliştiren insan.
  Batı insanı ben merkezlidir; vermeyi bilmez. O daha çok kendini ön plana çıkartarak almayı sever. Hemen her şey menfaat üzerine kuruludur. Batıdaki lokantalarda karı-kocanın hesaplarını ayrı ödediklerini görebilirsiniz. Hatta kendisi yer içerken küçük çocuğuna bir şey ısmarlamayan anneleri de.
  İslam medeniyeti ve dolayısıyle İslam medeniyeti çerçevesindeki insan, diğerkâmdır. Önce kendini değil, düşünmesi gerekeni düşünür. Bu insan evladını, eşini, anne-babasını, kardeşini komşusunu, milleti ve insanlığı düşünür.
  Bu tavır, sadece hazarda değil, seferde de korunur.
  Savaş dahi insanlığın selameti içindir
  Osmanlı bir “cihan devleti” idi. Belki günümüz terminolojisiyle “süper devlet” sözü ile bu tabir karşılanmak istenebilir ama çok da çakıştığı söylenemez.
  İslam medeniyeti mensupları verme fikri ile hareket ettikleri gibi bu medeniyetin devletleri de sömürü üzerine değil yardım esası üzerine hareket ederler. Verirler. Bunun en yakın misali Macaristan’dır. Bizzat Macarlar Osmanlı’nın götürdüğünden çok getirdiğini tesbit etmiş bulunuyorlar. Dahası Macar ırkı varlığını Osmanlı Türklerine borçlu olduğunu şâhâne bir şekilde açıklamıştır. Şüphesiz bu da bir mertlik. Hakkı teslim etmek kolay değil.
  Dediklerimiz bir medeniyet düşmanlığı değil.
  Farkı ortaya koymaktır.
  İslam medeniyetinin şu günkü şanssızlığı temsil noktasındaki yoksulluğudur. İslam milletleri onu hakkıyle temsil edemiyorlar. Batıya karşı ya topyekûn kabul veya topyekûn red yanlışlığı işlendiği gibi şu günkü dünya sahnesinde İslam medeniyetine mümessillik yapacak siyasi teşkilat da mevcut değil. Bir devletin isminin ‘İslam Devleti’ olması ile kendisi İslam devleti olmuyor. Kaldı ki hadisenin bir de örf tarafı ve millî rengi var. Bunlar iç içe halkalar halinde gelişmişler. Asırlar onları insanın ve insanlığın hizmetine sunmuş.
  Temsil fukaralığı sadece siyasi yapıda da değil. Ferdî planda da aynı zaaf söz konusu. Günümüz Müslümanı, İslamı ne kadar temsil edebiliyor?
  Bugün İslam medeniyeti, yerli kültür ve batı medeniyeti ile iç içe geçmişiz.
  Her birinin yeri ayrı.
  Batıdan sanayi ve teknoloji kaynaklı istifade ettiğimiz doğrudur.
  Ancak varlığımızı yoğuran İslam medeniyetidir.
  Bir de milletin yaptığı gelenekler var.
  Dengeyi kurmak ve korumak lazım.
  Olanca sıkıntılar dengenin bozulmasından ileri geliyor.
  Sığ sloganlar, büyük tefekkürlerle yarışa kalkınca ortalık toz dumandan geçilmiyor. Hiçbir slogan hiçbir derin fikrin yerini tutamaz. Batı medeniyeti ile doğu medeniyetleri arasındaki farklar hakkinda aciklamalar Batı medeniyeti ile doğu medeniyetleri arasındaki farklar konusunda bilgiler.

+ Yorum Gönder