+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Pilotluk mesleği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Pilotluk mesleği nedir

  Nasıl pilot olunur

  Pilot olmak için birçok aşamadan geçmek gerekiyor. Siviller için öncelikle gerekli her türlü eğitim bitirildikten sonra PPL(Private Pilot Licence) adı verilen özel pilot yetkisi alınıyor. Bunun bir üst yetkisi ise tüm dünyada CPL(Commercial Pilot Licence) olarak bilinen ticari pilot lisansını gerektiriyor. Havayolu pilotu olmak için ise ATPL(Airline Transport Pilot Licence) Havayolu Nakliye Pilot Lisansı`na sahip olmak gerekiyor. Havayolu pilot lisansı almanın kotaları bununla sınırlı değil. Ayrıca uçağın tip eğitimleri için de bir dizi son derece masraflı ve yoğun tempolu eğitimler gerekiyor. Pilotlar ne kadar eski ve tecrübeli olurlarsa olsunlar yeni bir uçak modeli kullanacakları zaman mutlaka o tipin eğitimini de başarıyla vermiş olmalılar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü`nün şubatta çıkadığı yönergede tanımlanan detaylı kurallar bulunuyor. Yine THY`de kaptan pilot olabilmek için minimum 4 bin 500 saat uçuş ve en az dört yıl havayolu pilotluğu tecrübesi aranıyor. Ayrıca şirketin kendi iç kurallarına göre 43 yaşından sonra THY`ye giren pilotların kaptan olma şansı bulunmuyor. Bu kurala göre Atilla Öksüz`ün en iyimser tahminle bile THY`de kaptan pilot alması mümkün değil.
 2. Zahra
  Üye

  Pilotluk yolcu ve yük taşımaya yarayan hava aracını kullanan kişiye denir. Pilot olmak için Hava Harp, kara harp veya Türk Hava Yolları Kurumunda Dört yıl boyunca Lisans Eğitimi görmek gerekmektedir. Bu Okullarda okuyan kişilere Burs verilmektedir ayrıca Harp okullarında okuyanların her türlü masrafları karşılanır.
 3. Fatma
  Administrator
  İnsanlar yaratıldıklarından beri uçmaya çalışmışlar, birçok kişi de başarılı veya başarısız neticelenen uçuş denemeleri yapmıştır. Pilot mesleğinde Pilotlar, Yardımcı pilotluktan ikinci pilotluk ve kaptan pilotluğa yükselirler.
+ Yorum Gönder


pilotluk mesleği nedir,  pilot mesleği nedir,  pilot nedir vikipedi,  pilot mesleği hakkında kısa bilgi,  pilotluk nedir,  pilot mesleğinin tanımı