+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda İç Mimarlık Mesleği ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İç Mimarlık Mesleği ile ilgili bilgi
  İç Mimarlık : Mesleği ile ilgili bilgi

  İ

  İç Mimarlık Programının Amacı : İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

  İç Mimarlık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

  İç Mimarlık için Gereken Nitelikler : Bu alana girmek isteyen lise öğrencileri kendilerini özellikle resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Ayrıca kişinin normalin üstünde bir akademik yeteneğin yanında, düzgün şekil çizebilme, düşüncesini ifade edebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. İç mimar toplumdaki tüm işlevler ile ilgili tasarımlara yöneleceği için genel kültürü geniş, yenilikleri izleyen, insanlar arası ilişkilerde inandırıcı ve uyumlu olmalıdır.

  İç Mimarlık Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

  KARADENİZ TEKNİK MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
  BİLKENT GÜZEL SANATLAR TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ
  MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

  İç Mimarlık Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler : İç mimarlık programında mezun olanlara "İç Mimar" unvanı verilir. İç mimarlık Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğine bağlı İç Mimarlık Odası içinde yer alır. İç mimarlar mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar mimarlık ekibinin içinde yer alırlar ve mekânların konum, boyut ve ekipmanlarını araştırır, belirler ve tasarımlarını hazırlarlar. Ayrıca, yapıların yeniden düzenlenmesi ve işlevlere yönetilmesi konularında her türlü araştırma ve tasarımları yaparak projelerini düzenlerler. İç mimarlar, endüstri içinde mobilya tasarımcısı olarak da görev alırlar. Kültür kalıtı ve eski eser yapılarının korunması ve yeniden kazanılması konularında her türlü restorasyon ve tasarım çalışmaları da iç mimarların uğraşlarıdır.

  İç Mimarların Çalışma Alanları : İç mimarın çalışma alanı, tasarım aşamasında büro; uygulama ve denetim aşamasında yapılar; malzemelerin yapım aşamasında atölyeler ve fabrikalardır. İç mimarlar yürürlükteki kanun ve sözleşme hükümlerine göre kamu kesiminde özellikle Bayındırlık ve İskân Bakanlığında, belediyelerde çalışabildikleri gibi, serbest olarak kendi bürolarında da çalışmalarını yürütmektedirler. Ülkemizde yetenekli iç mimarlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.
 2. Zahra
  Üye

  İç Mimarlık mesleği, bir Mekanın içerisinde İşlevsel ve yapısal olarak kişilere en iyi ve uygun tasarımı sunmak için yapılan meslek dalıdır. Türkiye de İç Mimarlık Mesleğini yapabilmek için Üniversitelerin Mimarlık Bölümünde Lisans okumak gerekmektedir.
+ Yorum Gönder