+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği
  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği


  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği Amacı, acil bakımı hastane dışında, profesyonel düzeyde verebilecek elemanları yetiştirmektedir. Acil bakım ve ambulans teknikerleri ambulans servislerinde görev alabilirler.

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği Programının Amacı : Ambulans ve acil bakım programının amacı, acil bakımı hastane dışında, profesyonel düzeyde verebilecek elemanları yetiştirmektir.

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Ambulans ve acil bakım programında davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji, ambulans servisi, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, beden eğitimi ve vücut geliştirme dersleri okutulmakta ve 6 hafta süreli staj yaptırılmaktadır.

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği için Gereken Nitelikler : Ambulans ve acil bakım programında okumak isteyen kimselerin, insanların duygularını anlayabilen ve onlara yardım etmeye istekli, dikkatli, sorumlu ve acil durumlarda soğukkanlı kimseler olmaları gerekir.

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

  CUMHURİYET - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  KADİR HAS - SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ATATÜRK - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ÇANAKKALE - ONSEKİZ MART ÇANAKKALE SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ONDOKUZ MAYIS - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  PAMUKKALE - DENİZLİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ERCİYES - HALİL BAYRAKTAR SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  OSMANGAZİ - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  AKDENİZ - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  DOKUZ EYLÜL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Acil bakım ve ambulans programını bitirenler "Tekniker" ünvanı almaya hak kazanırlar. Acil bakım ve ambulans teknikeri acil bakıma ihtiyacı olan kimselerin hastane dışında bakımı ve gerektiğinde bir tedavi kurumuna ambulansla taşınmaları sırasında bakımlarını yapar. Bu elemanlar tıbbi bakımın yanı sıra araç sürücülüğünden de sorumlu olabilirler.

  Ambulans Ve Acil Bakım Teknisyenlerinin Çalışma Alanları : Acil bakım ve ambulans teknikerle ambulans servislerinde çalışabilirler.
 2. Fatma
  Administrator

  Kara ambulansları, hava ambulansları, deniz ambulansları olarak taşıt kullanılabilecek bütün nakil yolları için ambulans türü mevcuttur. Ambulans ve acil bakım teknikerleri ile acil tıp teknisyenlerinin ambulans ve acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalıştırılmasına ilişkin usul ve esaslar ile görev, yetki ve sorumluklarını düzenlemektir. Gerektiğinde ambulans sürücülüğü yapmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.
+ Yorum Gönder