+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Garson Garson Kimdir Garsonun Görevleri Garson Hakkında Garson Bilgi Garson Tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  Garson Garson Kimdir Garsonun Görevleri Garson Hakkında Garson Bilgi Garson Tanımı


  Garson Hakkında Bilgi


  Garson Garson Kimdir Garsonun Görevleri Garson Hakkında Garson Bilgi Garson Tanımı
  Lokantalarda otel ve diğer hizmet yerlerinde yiyecek ve içecek vb. servis hizmetlerini müşteriye belirli kurallar dahilinde uygun araçlarla sunan kişidir.

  GÖREVLER
  - Yemek masalarının düzenli temiz ve eşyalarının eksiksiz olmasını sağlar - Müşteriyi karşılar oturacağı masayı tavsiye eder ve masaya kadar müşteriye refakat eder - Yemek listesini (mönü) müşteriye verir mönüyle ilgili olarak müşterilerin yemek ve içecek tercihi yapmasında yardımcı olur - Kurallara uygun olarak servisi yapar - Hesabı alır - Müşteriyi uğurlar - Salonda yemek servisi öncesi ve sonrası gerekli düzenlemeleri yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Çelik malzemeler (çatal bıçak kaşık vb.) - Porselen malzemeler (tabak fincan vb.) - Cam malzemeler (bardaklar) - Kumaş malzemeler (örtü peçete kapak vb.) - Diğer malzemeler (masa sandalye servis arabası vb.).

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Servis elemanı olmak isteyenlerin: - Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı - Dışa dönük insanlarla iyi iletişim kurabilen insanların istek ve duygularını anlayabilen - Güler yüzlü saygılı - Başkalarını ikna edebilen sabırlı - Görgü ve protokol kurallarını bilen - Dikkatli temiz titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Servis elemanları yiyecek ve içecek servisi yapılan mekanlarda görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve düzenli zaman zaman gürültülü ve kalabalıktır. Servis elemanları çalışırken birinci derecede insanlarla ilişki halindedir. Çalışma zamanı genellikle vardiya usulü olup kişi haftanın bir günü izinlidir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Günümüzde servis personelleri değişik kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler. Kendi bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece özellikle turizm sektörünün gelişmesine paralel olarak bu meslek elemanlarına ihtiyaç vardır. Bu meslekte yetişmiş nitelikli yabancı dil bilen elemanların iş bulma sorunları hemen hemen hiç yoktur. Yiyecek içecek sunumunda otomasyona gidilemediği için garsonluk geçerliliğini korumakta ve bu meslekte eleman ihtiyacı her zaman olmaktadır. Ancak iş bulma durumu mevsimlik değişim göstermektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “ağırlama ve gıda teknolojisi” alanı “Servis Hizmetleri” dalında ve pratik kız sanat okulları ile kız teknik olgunlaşma enstitülerinde verilmektedir. Turizm Bakanlığı'na bağlı turizm eğitim merkezlerinde (TUREM) özel turizm meslek kurslarında Türkiye İş Kurumu'nun işgücü yetiştirme kurslarında ve mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek liseleri “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi” alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı’nda başarılı olmak Kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselere girmek için ilköğretim okulu mezunu olmak Mesleki Eğitim Merkezlerine devam edebilmek için; - En az ilköğretim okul mezunu olmak - 14 yaşını doldurmuş19 yaşından gün almamış olmak ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Pratik kız sanat okullarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gerekmektedir. Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerine girebilmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Turizm Bakanlığı’na bağlı Turizm Eğitim Merkezlerine (TUREM) alınacak kurslara katılabilmek için gerekli şartları yerine getirmek gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri çok programlı liselerde 3 yıl kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır. Mesleki eğitim merkezlerinde ise; ilköğretim mezunları için eğitim programı 2 yıl devam etmektedir. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim kurumlarından mezun olanlar için meslek eğitimi 1 yıl devam etmektedir. Ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır. Turizm Bakanlığı'na bağlı turizm eğitim merkezlerinde 7 ay Özel turizm meslek kurslarında 5-6 ay Türkiye İş Kurumu'nun işgücü yetiştirme kurslarında en fazla 6 ay Mesleki eğitim merkezlerinde ise 3 yıl sürelidir. Eğitim süresince genel kültür dersleri eğitim kurumunda meslek dersleri ise eğitim kurumu ve işletmelerde birlikte verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  Meslekte ilerleme ve yükselme çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir. Meslek liselerinin “Servis” bölümü ile “Servis Hizmetleri” bölümünden mezun olanlar istedikleri taktirde Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Aşçılık Hazır Yemek ve Aşçılık Turizm Animasyonu ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin servis bölümü ile Anadolu Kız Meslek Liselerinin "Servis Hizmetleri" dalından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği” “Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği” “Konaklama İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği” “Seyahat İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Turizm İşletmeciliği ( Uygulamalı Bilimler Y.O.)” “Turizm ve Otelcilik (Uygulamalı Bilimler Y.O.)” “Turizm ve Otelcilik (Yabancı Diller Y.O)” “Turist Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O)” “Turizm ve Otel İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Turizm ve Otelcilik (Bilgisayar ve Turizm Y.O)” “Turizm ve Rehberlik (Uygulamalı Bilimler Y.O.)” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Ayrıca Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır. Meslekte ilerleme ve yükselme çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir Bar ziyafet yiyecek-içecek servisi cost (maliyet) kontrol konularında uzmanlaşma olabilir Bir servis elemanı yiyecek-içecek müdürlüğüne kadar yükselebilir.

  BENZER MESLEKLER:
  Komi Barmen Kamarot.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Garson olarak çalışan kişilerin çalıştıkları sektörün özelliğine göre aldıkları ücret değişken olabilmektedir. Kamu kuruluşlarının sosyal tesislerinde (İller Bankası Öğretmen evi gibi) işçi statüsünde çalışan garsonlar işe ilk girişte asgari ücret düzeyinde maaş alırlarken bir-iki ay sonra toplu sözleşme hükümlerine göre maaşları asgari ücretin 2-3 katına kadar çıkabilmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
 2. Fatma
  Administrator

  Bahşişlerden gelen kazanç, yerine göre azımsanamayacak kadar yüklü olabilmektedir Eğer bir misafir bonfile ve ya çorba ısmarlamışsa yanına iyi gideceğini söyleyerek salata da teklif edin. Her zaman misafirlere alternatif öneriler sunun.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Garsonlar genellikle servis yapılabilen yerde çalışan servis çalışanlarıdır. örneğin cafe,lokanta ,tatlıcı ,çay bahçesi garsonlar genellikle maaşlarına ek olarak müşterilerin verdiği bahşişlerde kazanır.
+ Yorum Gönder


garson mesleği hakkında bilgi,  garsonlukla ilgili bilgiler,  garsonluk dersleri,  garsonun görevleri nedir,  garson tanimi