+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda En İyi Meslekler Geleceğin En İyi Meslekleri En İyi Meslek Seçimi Gelecekteki Meslek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  En İyi Meslekler Geleceğin En İyi Meslekleri En İyi Meslek Seçimi Gelecekteki Meslek


  Geleceğin En İyi Meslekleri


  En İyi Meslekler Geleceğin En İyi Meslekleri En İyi Meslek Seçimi Gelecekteki Meslek
  Trend belirleyici ‘Trends Journal’ dergisi en hızlı yaygınlaşan ve büyüyen işkollarını belirleyip geleceğin en popüler 10 mesleğini seçti. Geleceğin en popüler meslekleri olarak belirlenen meslekler şöyle sıralanıyor:

  Deneyim Tasarımcısı

  Tıbbi Araştırmalar Uzmanı

  Web Tasarımcısı

  İnternet Güvenliği Uzmanı

  Şehir Planlayıcısı

  Medya Promosyoncusu

  Yetenek Avcılığı Uzmanı

  Satın Alma Ajanları

  Sanat Yönetmenleri

  Haber Analistleri
  Görüldüğü gibi bu mesleklerin pekçoğu İşkur’un meslekler listesinde resmi olarak tanımlanmamış. Fakat bu meslekler şu ya da bu şekilde Türkiye’de çeşitli meslek dallarında ders olarak okutulmakta ya da kurslarda bu meslekler edinilmekte. Bu meslekleri kısaca aşağıda açıklayalım.

  Deneyim Tasarımcısı
  Perakende sektöründe çalışan bu yetenekli kişiler özellikle mağazalara gelen müşterilerin etkilenmesi üzerine odaklanıyor. Bunun içine çekici duvar boyalarının kullanılması pencerelerin doğru yerlere açılması giriyor. Mağazada belli bir atmosfer yaratılarak satılmak istenen eşyanın müşteri gözünde çekici olması sağlanmaya çalışılıyor.

  Tıbbi Araştırmalar
  Tıp senelerden beri en popüler meslekler listesinde ilk sıralarda… İnsan ömrü uzarken Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarla savaşmak için gerekli araştırmaları yapanlar ise tıbbın en popüler isimleri.

  Web Tasarımcısı
  İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler artık müşteriler tarafından yeterince ciddiye alınmıyor. O yüzden her şirketin her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor

  İnternet Güvenliği
  İnternet üzerinde kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması yüzünden güvenlik programları gelecekte bu işle uğraşanlara inanılmaz paralar kazandıracak.

  Şehir Planlayıcısı
  Nüfusun artması şehirlerde hayatı zorlaştırıyor. Her türlü etkinliğin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını sağlamak zorlaşıyor. Bu yüzden dünya çapında birçok şehir yeniden planlanmaya ihtiyaç duyuyor.

  Medya Promosyoncusu
  Bu mesleği normal halkla ilişkilerle karıştırmamak lazım. Sadece dedikodu kulaktan dolma bilgilerin yayılmasını sağlamaktan ibaret. Özellikle internet yeni çalışma alanları. Böylece bir ürün piyasaya çıkmadan bile genel tüketici tarafından tanınmış oluyor.

  Yetenek Avcıları
  Eğlence dünyasının ihtiyacı olan yeni yüzleri ortaya çıkarmak… Bu iş basit görünmesine rağmen birçok neslin eğlence kültürünün ve tüketim eğiliminin şekillenmesini de sağlıyor.

  Satın Alma Ajanları
  Özellikle büyük mağazaların nelere ihtiyacı olduğunu hangi ürünlere raflarında yer vermesi gerektiğini hangi ürünlerin yeterince müşteri bulamayacağını belirleyen kişiler…

  Sanat Yönetmenleri
  Işık boya kamera… Tüm bunları yönetebilen. Hem sanatçı bir kişilik hem de popüler kültüre eğilim gerektiriyor.

  Haber Analistleri
  İnternet muhabirler için yeni bir çalışma alanını da ortaya çıkardı. İnternet üzerinde yeni tartışma alanları haber merkezleri kuruldu.

  Avukatlık mimarlık hatta belki de doktorluk yakın gelecekte tercih edilmeyen mesleklere dönüşecek

  Günümüzden çok da uzak olmayan bir geçmişte gençler doktor öğretmen avukat olmayı hayal ederlerdi.

  Ancak görünen o ki şimdinin çocuklarının yakın gelecekte seçecekleri meslekler daha alışılmadık sıradışı konumlarda olabiliyor.

  İngiliz Hükümetince yapılan bir araştırmaya göre 2030 yılının en popüler meslekleri içerisinde "vücut parçası imalatçılığı" da bulunuyor

  Bu işi seçen kişi hücre ve gen teknolojisindeki ilerlemelerden faydalanarak hasarlı hastalıklı ve hatta eskimiş organların yerine yenilerini üretecek

  2030 yılında gözde olması beklenen diğer meslekler içerisinde beynin kapasitesini artırmaya yönelik çalışacak "hafıza artırma cerrahları" ve Ay ve yakın gezegenlerdeki hayatı yaşanılır kılacak "uzay mimarları" da bulunuyor.
  Fast Future (hızlı gelecek) danışmanlığın analistlerine göre bilim ve teknolojide yaşanacak olan gelişmeler 20 yıl içerisinde tamamen hayatımıza girmiş olacak.

  Böylece İngilizler'in yaptırdığı araştırmada popüler olacağı öngörülen meslekler toplum için vazgeçilmez hale gelecek.

  Diğer "gelecek" meslekleri arasında Facebook ve Twitter gibi sitelerde daha "ilginç" ve "çekici" görünmenizi sağlama konusunda uzmanlaşmış "kişisel markacılar" her şeyin ters gitmesine karşılık sizi bilgisayar bağımlılığından kurtarmakla yükümlü "sosyal ağ çalışanları" elektronik hayatlarımızı organize edecek sanal karmaşa uzmanları bulunmakta.

  Eğer sayılan meslekler size inandırıcı gelmediyse çok yakın bir gelecekte uzay pilotları uzay rehberleri ve uzay mimarlarının hayatımıza gireceğine inanabilir misiniz?
  Virgin Galactic ve diğer firmaların uzay turizmini bir hayal olmaktan çıkarıp uygulamaya başladıkları günümüzde saydığımız mesleklerde profesyonellere şimdiden ihtiyaç duyuluyor.

  Araştırmacılara göre küresel ısınmanın sonuçlarını tersine çevirebilecek iklim değiştirme uzmanları da gelecekte "iyi kazanacak" mesleklerden.

  Bütün bunların yanında yüklü para kazandıracak olanların hafıza genişletme operasyonları sanal hukuk ve nano-ilaç sektörü olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

  Tabii ki günümüzde olduğu gibi gelecekte de bütün işler bu kadar eğlenceli olmayacak.
  Hastalıkların yayılmasını engellemekle görevli karantina uzmanları bizi siber suçlulara karşı koruyacak atık veri temizleyicileri de hayatımıza girmiş olacak
 2. Fatma
  Administrator

  Bu alanda çalışanlar bilgisayar programlama sistem tasarımı, veri iletişimi, organizasyon, ekonomi pazarlama, finans gibi konularda eğitiliyorlar. Dijitalleşen dünyada oldukça popüler hale gelen sosyal medya kullanımını bütünsel bir strateji ile yönetmeye çalışan firmalar bu alanda kariyer yapmak isteyenlere kapılarını açıyor.
+ Yorum Gönder