+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Ressam mesleği, Ressam nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ressam mesleği, Ressam nasıl olunur
  RESSAM MESLEĞİ HAKKINDA BİLGİ

  RESSAM

  Yapacağı resmin konusu ve niteliğine uygun araç ve gereçleri hazırlar, çizeceği objeye göre ışık yönünü ayarlar, Palet veya değişik maddelerden hazırlanan yüzeyler üzerinde boyaları karıştırarak istediği rengi oluşturur, seçilen yüzey üzerine eskiz (taslak resim) çalışmaları yapar, hazırlanan boyaları yüzey üzerine fırça ile sürer veya karakalemle çizer, Eserlerini galeri ve sergilerde teşhir eder.

  Ressam Kullanılan Malzemeler

  Resim sehpası, palet, tuval, Sentetik ve su bazlı boyalar, akrilik, guaş boya, çeşitli ebatta fırçalar, kağıt üzerine yapılan çalışmalarda karakalem, pastel, gazlı ve mürekkepli kalemler.

  Ressam Özellikleri

  Ressam olmak isteyenlerin; El becerisi gelişmiş, İmgelem (Bir nesneyi, o nesne olmaksızın tasarlama gücü) gücü yüksek, şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, renkleri ayırdedebilen, yaratıcı, yeniliklere açık kimseler olmaları gerekmektedir. El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.

  Ressam Okulu


  Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakültelerinin “Resim” bölümlerinde verilmektedir.

  Ressam Okulu Kaç Yıllıktır

  Eğitim süresi 4 yıldır.

  Ressam Diploma

  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara lisans diploması ve “RESSAM” unvanı verilir.

  Ressam Çalışma Alanları

  Resim dalında öğrenim yapmış kişiler, serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası almış olanlar ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.

  Ressam Meslekte İlerleme

  Dört yıllık lisans eğitiminden sonra kendi alanlarında mastır ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler.
 2. Acil

  Ressam mesleği, Ressam nasıl olunur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder