+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Tarih Öğretmeni nasıl olunur, Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tarih Öğretmeni nasıl olunur,
  TARİH ÖĞRETMENİ


  Tarih konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Tarih öğretmeni, bu program çerçevesinde, Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar, Kendisine ayrılan ders saatlerinde bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

  Tarih Öğretmeni Kullanılan Malzemeler

  Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, Ders kitapları, Okul araç ve gereçleri, Ders araç ve gereçleri.

  Tarih Öğretmeni Özellikleri

  Tarih öğretmeninin hem alanı ile hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Tarih öğretmeni olmak isteyenlerin; Sözel yeteneği gelişmiş, Tarih ve sosyolojiye ilgi duyan, Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, Dikkatli, işine özen gösteren, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  Tarih Öğretmeni Okulu

  Meslek eğitimi, aşağıdaki üniversitelere bağlı Eğitim fakültelerinin “Tarih Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.

  Tarih Öğretmeni Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır.

  Tarih Öğretmeni Diploma

  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Tarih Öğretmenliği” lisans diploması ve “Tarih Öğretmeni” unvanı verilir

  Tarih Öğretmeni Çalışma Alanları

  Tarih öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında ve mesleki eğitim merkezlerinde; Tarih alanında öğretmen olarak görev yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra dershane ve benzeri kuruluşlarda görev yaparlar. Tarih öğretmenleri; Tarih, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Demokrasi ve İnsan Hakları, Osmanlı Tarihi, İslam Tarihi, Türk Eğitim Tarihi, Sosyal Bilgiler, Halk Kültürü, Çağdaş Türk ve Dünya, Sosyal Bilimlere Giriş, Sosyal Bilimler, Sosyal Bilim Çalışmaları, Halk Bilim, Antropoloji , Uluslararası İlişkiler derslerini verebilirler. Tarih dersi tüm okulların müfredat programında yer aldığından bu alanda yetişen öğretmenlere duyulan gereksinim giderek artmaktadır.

  Tarih Öğretmeni Meslekte İlerleme

  Lisans eğitiminden sonra üniversite bünyesinde yüksek lisans yaparak öğretim görevlisi, doçent ve profesör olabilirler. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek okullarında görev alanlar idarecilik yapabilmektedir (Müdür, Müdür Yardımcısı vb.). Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. Ayrıca yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda başöğretmen ve uzman öğretmen olabilirler.
 2. Ziyaretçi

  tarih öğretmeni olmak sabır gerektirir ve işi yapacak kişinin sevmesi gerekir. mesela inkilap tarihi öğretmeni olmak için, anadolu lisesine gidilmeli sonrada üniverstede öğretmenlik bölümü seçmeli ve 5 yıl üniverste okumalıdır sonra kpss ve sonrada mülakata girip başarılı olmalıdır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tarih öğretmeni güçlü bir hafıza gerektirir. aynı zamanda bildiklerinizi öğrencilere sağlam bir şekilde aktarılmalıdır. tarih öğretmeni olmak istiyorsanız ayrıca fazlasıyla sabırlı biri olmanız gerekir.
+ Yorum Gönder


inkılap tarihi ve atatürkçülük öğretmeni nasıl olunur