+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Yazılım Mühendisi mesleği, Yazılım Mühendisi nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yazılım Mühendisi mesleği, Yazılım Mühendisi nasıl olunur
  Yazılım Mühendisi mesleği, Yazılım Mühendisi nasıl olunur

  Yazılım Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı

  Hazırlanacak yazılım ile ilgili müşteri ilişkilerini kurar, Müşterilerden aldığı bilgiler doğrultusunda analiz yapar, Tasarım yapar, Program yazar, Programı test eder, Yazdığı programda eksiklik varsa düzeltir, Yazılımı sorunsuz şekilde çalışır hale getirdikten sonra, gerekli durumlarda kullanım yönergesini hazırlayarak, kullanıcıların eğitilmesini sağlar, Mesleği ile ilgili gelişmeleri takip eder.

  Yazılım Mühendisi Kullanılan Malzemeler
  Bilgisayar, bilgisayar programlama dilleri, yazılım geliştirme programları, yazıcı, tarayıcı, Cd, memory stick vs. Yazılım mühendisliği alanında uluslararası kural ve uygulamalarla ilgili çeşitli doküman, kitaplar, kalite standartları.

  Yazılım Mühendisi Gerektirdiği Özelliler
  Yazılım Mühendisi olmak isteyenlerin; Mantık yürütme ve tasarım yeteneği olan, Fen ve matematik alanlarına ilgi duyan, Bildiklerini başkalarına aktarabilme ve etkileme (ikna) yeteneği olan, Dikkatli, sabırlı, Ekip çalışmasına yatkın, Yeni fikirlere açık, kendisini sürekli geliştirebilen kimseler olması gerekir

  Yazılım Mühendisi Okulu
  Mesleğin eğitimi, aşağıda belirtilen Üniversitelere bağlı Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin “Yazılım Mühendisliği” bölümleri ile Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin “ Yazılım Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans” programında verilmektedir.

  Yazılım Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
  Eğitim süresi, 1 yıl ingilizce hazırlık sınıfı olmak üzere 5 yıldır.

  Yazılım Mühendisi Diploması
  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Yazılım Mühendisliği” lisans diploması ve “Yazılım Mühendisi” unvanı verilir.

  Yazılım Mühendisi Çalışama Alanları
  Çoğunlukla özel sektörde olmakla birlikte, kamu sektöründe de çalışmaktadırlar. Fikir üretimine dayalı bir iş olduğundan, parasal olarak fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadığından yeni fikirler üretebilen yazılım mühendislerinin kendi işlerini kurma olanakları da mevcuttur. Yeni mezunlar genellikle ilk yıllarda programcı olarak görev alarak genel işleyişlerle ilgili tecrübe sahibi olurlar. Günümüzde birçok mühendislik mezunu yazılım mühendisliğinin eğitimini almamalarına rağmen bu mesleği sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak, konularında yetkin kişilerin bu alanda çalışmalarına verilen önem hergeçen gün artmaktadır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak kendini yenileyebilen yazılım mühendislerine büyük ihtiyaç vardır.

  Yazılım Mühendisi Meslekte İlerleme
  Yazılım Mühendisleri lisans eğitiminden sonra akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, mesleklerindeki gelişime ve verimliliklerine paralel olarak yönetim kademelerine yükselebilirler. Kendi işlerini kurabilirler.
 2. cassano238
  Yeni Üye

  Eğer geleceğinize sağlam adımlarla yaklaşmak ıstıyosanız kendınızı geliştirmelisiniz..Orneğin ben makine mühendisliği öğrencisiyim fakat bilişim eğitim merkezinde mcse eğitimi alarak yazılım uzmanı olarak part-time br işte calısıyorum gercekten bu tarz sertifika ve diplomalar geleceğiniz için altın bilezikk..Ama kursu geçerken dikkat edin
+ Yorum Gönder