+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Optisyen mesleği, Optisyen nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Optisyen mesleği, Optisyen nasıl olunur
  OPTİSYEN HAKKINDA BİLGİ

  OPTİSYENLİK


  Göz doktoru tarafından verilen reçeteyi inceler, Gözlük camlarını reçeteye uygun olarak hazırlar, camları kişiye uygun çerçeveye takar ve göze uyumunu kontrol eder, gerektiğinde bilgisayarlı görme kontrolü yapar. (Kanunla yetki verildiği takdirde.)

  Optisyen Kullanılan Malzemeler

  Vantuzlama aleti, Fokometre (her türlü cam ve lensin diyoptirisinin ölçülmesine yarayan alet), Vantilet (sıcak hava veren ısıtıcılar), Pupilemetre (gözbebekleri arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılan alet), Kalıplama makinesi, Delme makinesi, Parlatma makinesi, Cam pensleri, Elmas (cam kesici), çeşitli tornavidalar, çeşitli camlar ve çerçeveler, yapıştırıcılar, Cam tıraşlama makinesi, Vantuzlama makinesi, Delme makinesi, Parlatma makinesi.

  Optisyen Özellikleri

  Optisyen olmak isteyenlerin; Fizik ve biyoloji konularına, özellikle fiziğin optik (ışık) konusuna ilgi duyan, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, estetiğe önem veren, dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olması beklenir.

  Optisyen Okulu

  Optisyenlik mesleğinin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Optisyenlik” bölümünde verilmektedir.

  Optisyen Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Ayrıca birinci sınıf öğrencilerine 20 işgünü, ikinci sınıf öğrencilerine 40 işgünü işyerlerinde staj yaptırılmaktadır. Staj zorunlu olup bütün öğrenciler katılmak zorundadır.
  Okul eğitimi esnasında işyerinde staj yapan öğrencilere; reçetenin doğru okunması, camların hazırlanması, odak noktalarının ayarlanması, gözlük ve çerçeve seçiminde müşteriye yardımcı olunması, gözlüğün kontrol edilmesi ve yüze göre ayarlanması, halkla ilişkiler konularında bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

  Optisyen Diploma

  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Sağlık Teknikerliği“ ön lisans diploması ve “Optisyen” ünvanı verilir.

  Optisyen Çalışma Alanları

  İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili olan göz rahatsızlıkları ve bunların çözüm yolları gözlükçülüğü geçerli ve zorunlu kılmaktadır. Ülke nüfusunun sürekli bir şekilde artması, buna rağmen gözlüğün yerini tutabilecek teknolojik yeniliklerin yetersiz kalması ve çıkanlarında gerek sağlık açısından gerekse kullanım açısından daha iyi olmaması (kontakt lens gibi), mesleği gelecekte de önemli bir istihdam alanı olarak ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle özellikle yaz aylarında fazla güneş altında kalınması optik gözlükçülüğün yanında filtreli güneş gözlüğü piyasasının da doğmasına neden olmuştur. Bu da istihdamı olumlu yönde arttırmaktadır.

  Optisyen Meslekte İlerleme

  “Optisyenlik” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, Fizik, Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 2. Acil

  Optisyen mesleği, Optisyen nasıl olunur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder