+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Çalışma Koşulları Eğitimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Çalışma Koşulları Eğitimi
  Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Çalışma Koşulları Eğitimi

  Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Çalışma Koşulları Eğitimi hakkında bilgi

  Endüstriyel mekanik teknisyeni fabrika ve atölyelerde çalışır. Çalışma ortamı gürültülü ve talaşla kaplıdır. Ayakta ve bağımsız olarak birinci derecede alet ve makinelerle çalışır. Zaman zaman işveren ile diğer çalışanlarla iletişim kurmaları gerekebilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Makine ile imalat yapılan işletmelerde çalışma alanı oldukça fazladır. Çalışma daha çok özel işyerlerinde yoğunlaşmaktadır. Büyük endüstri işletmeleri ile KOBİ’lerde (küçük ve orta ölçekli işletmelerde) çalışma imkanı oldukça yüksektir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi; Anadolu Meslek Liselerinin Endüstriyel Mekanik bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Meslek eğitimine başlayabilmek için ilköğretim mezunu olmak ve merkezi sınavla gerçekleştirilen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmak gerekmektedir.

  EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bu mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bir yıllık hazırlık sınıfında Almanca eğitim verilmektedir.

  Öğrenciler 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında staj çalışmasına başlar. Haftanın 2 günü okulda 3 günü işletmede eğitim görürler.

  Eğitim süresince; Hazırlık Sınıfında: Ağırlıklı olarak yabancı dil eğitimi (Almanca) Türkçe ve Beden Eğitimi dersleri 1. Eğitim Yılında: El tesviyeciliği ölçme kontrol aletlerinin tanıtımı torna ve freze aaagahlarıyla üretim teknolojisi kesme birleştirme 2. Eğitim Yılında: Isıl işlemler hidrolik pnömatik elektroteknik kontrol sistemleri 3. Eğitim Yılında: CNC teknolojisi makine ile talaş kaldırma montaj demontaj koruyucu bakım periyodik bakım derslerini alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Meslek liselerinin endüstriyel mekanik bölümünden mezun olanlar Endüstriyel Kalıpçılık Hasat Sonrası Teknolojisi Makine Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi Mekatronik Otomotiv Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği Sondajcılık Tarım Alet ve Makineleri aaaalurji Malzeme Gemi Makineleri aaaalgrafi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre bakım şefi kalite kontrol şefi atölye şefi bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler. BENZER MESLEKLER: Tesviyeci Otomatik Kumanda Teknisyeni.
 2. Acil

  Endüstriyel Mekanik Teknisyeni Çalışma Koşulları Eğitimi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder