+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Nasıl Sunuculuk Yapılır ? Sunuculuk Hakkında Gerekli Bütün Yararlı Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nasıl Sunuculuk Yapılır ? Sunuculuk Hakkında Gerekli Bütün Yararlı Bilgiler
  Nasıl Sunuculuk Yapılır ? Sunuculuk Hakkında Gerekli Bütün Yararlı Bilgiler

  Sunuculuk Hakkında Gerekli Tüm Bilgiler

  Medya kuruluşlarının televizyon veya radyo programlarında çalıştırmak üzere spiker, sunucu veya programcılara ihtiyacı vardır. Bunlar dışında teknik konularda da bu sektöre verilen hizmetlerin çeşitliliği de oldukça fazladır. Haber hazırlayanlar, teknik ekipman kullananlar (görüntü, ses, ışık teknikerleri), haberin, programın, yayının senaryosunu hazırlayanlar hep bu sektörde ihtiyaç duyulan kişilerdir. Her biri kolay yetişmese de en zor bulunanlar genellikle spiker ve sunuculardır. Ülkemizde spikerlik kurslarının yaygın olmayışıyla ilgili olarak, üniversitelerde bu konuyla ilgili geniş bir eğitim verilmemesiyle ilgili olarak ülkemizdeki spiker ve sunucu ihtiyacı zor karşılanmaktadır. Bu karşılama süresince sektöre hizmet veren spiker ve sunucular sadece fiziksel açıdan bu işi göğüsleyebilmekte ve fazlasıyla sunumlarında hatalara yer vermektedirler. Düzgün Türkçe konuşamayan spikerler, canlı yayında heyecanlanıp hata yapanlar, özel hayatlarıyla gündemi yakalayanlar oldukça fazladır.

  Büyük medya kuruluşları büyük programları için kaliteli spiker ve sunucu aramaktadırlar. Aradıkları kişileri genelde kaliteli kurslardan eğitim almış kişilerden seçmekteler. Hal böyle olunca ne kadar talep olursa olsun ihtiyacı karşılayan spiker veya sunucu sayısı oldukça azdır. Kurslar konusunda bilmeniz gerekenleri daha önce şu yazımızda belirtmiştik. Şimdi sizlere nasıl spiker olabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Ama bu yazının devamını okumadan bir spikerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini yine daha önceki şu yazımızdan okumanızı tavsiye ederim.
  Spiker olmak isteyen kişi bu özellikleri taşıdığı taktirde iyi seçilmiş kaliteli bir spikerlik sunuculuk kursunda gerekli eğitimi ve belgeyi alıp istediği kuruma başvurabilir. Aldığı bu sertifika ve hazırladığı demo kayıt ilgili kurumlara teslim edildikten sonra kurumun da yapacağı bir sınav, araştırma inceleme vs. ile geçerlilik kazanır. İşe başvuran kişi ilgili deneme sürecinden sonra aktif spikerlik hayatına adım atmış olur.
  Özetlersek; spiker olmak için öncelikle bazı özelliklere sahip olmak gerekir. Sonra ilgili ve kaliteli bir eğitim kurumundan bu işin eğitiminin alınmış olması gerekir. Daha sonra örnek çalışmalarla çalışılmak istenen kuruma başvuru yapılıp beklenen cevap alındıktan sonra deneme sürecinin de ardından kişi aktif spikerlik veya sunuculuk yaşamına başlayabilir. Bu konuyla ilgili bir yazıya da şuradan erişebilirsiniz.
  Hepinizin aklını kurcalayanın böyle bir kursa gittikten sonra iş bulup bulamamak olacağını tahmin ediyorum. Ama şunu bilmelisiniz ki kaliteli bir eğitim aldıktan sonra o eğitim kurumu da sizin spikerlik sunuculuk kısaca medya dünyasındaki yolunuzda size büyük katkı sağlayacaktır.
 2. Acil

  Nasıl Sunuculuk Yapılır ? Sunuculuk Hakkında Gerekli Bütün Yararlı Bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sunuculuk nasıl yapılır,  sunuculuk nasil yapilir,  program sunuculuğu nasıl yapılır,  okulda sunuculuk nasıl yapılır,  sunuculuk nasıl olur