+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Nasıl Teknik Direktör Yapılır? Teknik Direktör İle İlgili Gerekli Bütün Yararlı Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nasıl Teknik Direktör Yapılır? Teknik Direktör İle İlgili Gerekli Bütün Yararlı Bilgi
  Nasıl Teknik Direktör Yapılır? Teknik Direktör İle İlgili Gerekli Bütün Yararlı Bilgi

  Teknik Direktörü Hakkında Gerekli Tüm Bilgiler

  türkiye’de bir teknik direktörün halkin ((bkz: kamuoyu), (bkz: camia), (bkz: sokaktaki adam)…) ve medyanin ((bkz: ahmet çakar), (bkz: hincal uluç), (uf bu liste uzun…)) gözünde deger kazanmsi için yapmasi gerekenler.
  aslinda yapmak gereken sey o kadar da karisik degildir. bir isi ögrenmenin en iyi yolu kendimizden daha iyi bilen birini izlemek olduguna ve yukarida sözü geçen herkes bütün teknik direktörlerden daha iyi teknik direktör olduguna göre (bu zaten tartismanin bile gereksiz oldugu bir konu…) begenilen teknik direktör olmak için yapmak gereken seyleri söyle özetleyebiliriz:
  - eksi sözlük okumak
  - kazim kanat, ali sami alkis, hincal uluç, ahmet çakar, ziya sengül, ömer çavusoglu, sansal büyüka, ilker yasin vb. kisilerin dediklerini dinleyip kadrolari ona göre kurmak… (ne? hepsi baska sey mi söylüyor?)
  - son 10 yilin gözde terimlerinden, karizma sahibi olmak. tabi bu terimi gözde yapan zihniyetin fatih terim’i mircea lucescu’dan daha karizmatik bulan bir zihniyet oldugunu da unutmamali. dolayisiyla, maçlardan önce futbolcu, taraftar ve basini istanbul ikinci kez fethedilecekmisçesine doldurusa getirmek, oyuncularina “babalariyim döverim de takdir de ederim” mottosuyla davranmak, bol bol “allah”, “dua”, (hakikaten de maç puanlarini dagitan allah sanirsiniz) “vatan”, “millet” vs. kelimeleri kullanmak ve de en önemlisi asla asla ve asla hosnut, güleryüzlü, yumusakbasli ve anlayisli gözükmemek gerekir.
  - sözkonusu teknik direktörün nereli oldugu da önemli. birincisi kesinlikle dogudan geldigini belli edecek bir siveye sahip olmamali (futbolu çok sevilen bir oyuncuyken yeni birakmissa belki olabilir, o da ilk senelerinde). ancak eger kendisi türkiyeli degilse de dikkat edecek hususlar var. ilk basta türk basinina “kim lan bu köylü? çingene midir nedir!” sorusunu sorduracak orta sinif türk erkeginin rüyalarini süslemeyen bir ülkeden gelmemesi lazim söz konusu teknik direktörün. ayni zamanda gelismis ama, bilimum sosyolojik sebepten dolayi bizi kil etme ihtimali yüksek ülkeler den olmamali, (bkz: dallama fransizlar). almanya iyi mesela…
  - bütün bu unsurlar çok önemli. zaten gerisi için cm, mahalle kahvesi, yan komsu gibi ansiklopedik degeri yüksek kaynaklar var.

  öte yandan futbol asla sadece futbol degildir ve futbol dedigimiz olay haftada 90 dakikadan ibaret olsaydi dünyanin agirlik merkezi falan degisirdi. o yüzden pazartesiden cumaya vakit geçirmek lazim. bütun teknik direktörlerin iyi oldugu, hakemlerin hata yapmadigi, maç skorlarinin spor toto tahminlerine uydugu, taraftarlarin birbirlerinden ve kendilerinden nefret etmedigi, iki tane topa iyi vuran gencin etrafinda birkaç tane üçüncü dünya ülkesinin borçlarini ödeyebilecek kadar paralarin dönmedigi, kulüp baskanlarinin taraftarlardan müsteri diye bahsetmedigi, oyuncularina mal ve sermaye muamelesi yapmadigi bir dünya ne kadar da lezzetsiz olurdu. simdi düsününce, zidane`in futbol sahalarina ayak basmis belki de en büyük fasisti yere sermeden emekliye ayrilmasi gibi olurdu. konusacak neyimiz olurdu?
 2. Acil

  Nasıl Teknik Direktör Yapılır? Teknik Direktör İle İlgili Gerekli Bütün Yararlı Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder