+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Matlab uzmanı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Matlab uzmanı nedir
  Matlab uzmanı nedir

  Matlab uzmanı

  MATrix LABoratory kelimelerinin ilk hecelerinin birleştirilmesiyle adlandırılmış olan MATLAB, teknik hesaplama yöntemlerini çok basitleştirmesi nedeniyle çok yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir.

  MATLAB matematiksel olarak ifade edebildiğimiz problemlerin çözümüne yönelik hesaplama, bir similasyon oluşturma aracılığıyla görüntüleme ve benzer problemlerin çözümünü hızlandırma amacıyla programlama işlemlerini birlikte sunan güçlü bir dildir.  MATLAB programlama dilinin diğer programlama dillerinden en önemli farklılığı programda kullanılacak değişkenlerin veri tiplerinin önceden programa tanıtılmasının gerekli olmayışıdır. Çünkü bu dilde kullanılan her değişken bir matristir. Matlab'ın programlamaya getirdiği bu yaklaşım matris ve vektör formüllü bir çok problemin çözümü için C++ veya Fortran gibi diğer popüler dillere kıyasla daha kısa kod yazılmasına imkan verir.

  MATLAB’da A=3 dediğmizde 1×1 boyutlu bir A matrisi tanımlamış oluruz. Fakat C++’da değeri “3″ olan ve “A” isimli bir değişken tanımlayabilmemiz bu “A”‘nın ne olduğunu programa tanıtmamız gerekirdi.

  int=A dediğimizde C++’da programa A isimli bir değişken kullanacağımızı ve bunun da tam sayı olduğunu programa söylemiş oluyoruz. Bu durumda A değişkeninin programın ilerisinde “3.2″ değeri alması durumunda programın hata vereceğini söyleyebiliriz. Çünkü daha önceden “A”‘nın bir tamsayı olduğunu söylemiştik.

  Gördüğümüz gibi MATLAB’da bu gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalmıyoruz. Bu da kullanıcıya çok geniş çalışma alanına sahip bir dil sunuyor.

  MATLAB ile lineer cebir, veri çözümleme, işaret işleme, polinom ve aradeğer işlemleri,sayısal integral alma işlemleri ve difransiyel denklem işlemlerini kolaylıkla yapabiliriz. Bu işlemlerin sonuçlarını grafiksel olarak görselleştirebiliriz. Bu grafikler üzerinde renk ve ışık ayarı yapabilir veya bunları bir animasyon haline getirebiliriz. Ayrıca MATLAB’ta yazılan kodları C ve fortran gibi başka programlama dillerine dönüştürebiliriz.

  MATLAB’ın en güçlü yönlerinden bir diğeri ise kullanıcıya hazır fonksiyonlar sunmasıdır. Araçkutuları (toolbox) adı verilen bu fonksiyon paketleri, matematik ve analiz, modelleme, veri toplama,denetim, işaret ve görüntü işleme, maliyet modellemesi gibi pek çok uygulama alanını kapsamaktadır. Bu ilave fonksiyon paketleri ana program yüklemesi ile birlikte bilgisayarımıza yüklenir. Bunları Simulink ve Real Time Workshop olarak örenklendirebiliriz.

  Simulink aslında MATLAB ana programı ile de bilrikte çalışabilen ayrı bir paket programdır. Dinamik problemlerin modellenmesi ve çözümlenmesinde kullanılır. MATLAB içinde yer alan ODE fonksiyonları ile de aynı işi yapmak mümkün olsa da bunlar bize Simulink’in verdiği esnekliği sağlayamaz.

  Reak Time Workshop ise Simulink ile oluşturulan modellerden gerçek zamanlı C kodu oluşturulmasını sağlar.
 2. Acil

  Matlab uzmanı nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


matlab uzmani,  matlab uzmanı