+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Uçak Motor Bakım Mesleği Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Uçak Motor Bakım Mesleği Hakkında
  Uçak Motor Bakım Mesleği Hakkında

  Uçak Motor Bakım Mesleği

  Uçak Motoru programının amacı, uçak motorlarının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Uçak motor teknikerleri, Ulaştırma Bakanlığına bağlı uçak fabrikalarında ya da onarım atölyelerinde görev alabilir veya motor bilgisini benzer başka alanlarda değerlendirebilirler.

  Uçak Motor Bakım Programının Amacı : Uçak motoru programının amacı, uçak motorlarının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

  Uçak Motor Bakım Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Uçak motoru programında matematik, fizik, malzeme ve imal usulleri, temel elektrik ve elektronik; motor üretim teknikleri, uçak motoru bakımı ve revizyonu, sayısal motor kontrol sistemleri, pervaneler ve uçak atölyesi dersleri okutulur.

  Uçak Motor Bakım için Gereken Nitelikler : Uçak motoru programında eğitim görmek isteyenlerin, başta fizik ve özellikle mekanik olmak üzere, temel bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, şekil algısına ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen kimseler olmaları beklenir.


  Uçak Motor Bakım Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Uçak motoru programını bitirenlere “Uçak Motoru Teknikeri” ünvanı verilir. Uçak motoru teknikeri, uçakların motor kısımlarını kontrol eder, arıza varsa yerini belirler ve tamir eder. Uçak motoru yapımında uçak mühendisinin gözetim ve denetimi altında çalışır. Uçak motoru teknikerlerinin motor teknikerlerinden farkı, uçak motorları konusunda uzmanlaşmış olmasıdır.

  Uçak Motoru Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Uçak motor teknikeri Ulaştırma Bakanlığına bağlı uçak fabrikalarında ya da onarım atölyelerinde görev alabilir veya motor bilgisini benzer başka alanlarda değerlendirebilir.
 2. Acil

  Uçak Motor Bakım Mesleği Hakkında isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder