+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Radyoterapi Mesleği Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Radyoterapi Mesleği Hakkında
  Radyoterapi Mesleği

  Radyoterapi programının amacı, kanser hastalıklarının tedavisinde onkoloji uzmanı doktorun yardımcısı olarak çalışacak elemanları yetiştirmektir. Radyoterapi teknikeri, resmi ve özel hastanelerin onkoloji klinikleri ve özel teşhis merkezlerinde görev alabilirler.

  Radyoterapi Programının Amacı : Radyoterapi programının amacı, kanser hastalarının tedavisinde onkoloji uzmanı hekimin yardımcısı olarak çalışacak elemanları yetiştirmektir.

  Radyoterapi Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Radyoterapi programında anatomi, fizyoloji ve biyokimya gibi temel bilimlerle ilgili derslerden başka, bilgisayarlı cihazları kullanabilme becerisini geliştirici teorik ve uygulamalı dersler okutulur.

  Radyoterapi için Gereken Nitelikler : Radyoterapi programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli ve sorumluluk duyguları güçlü, kapalı ortamlarda çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

  Radyoterapi Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Radyoterapi programını bitirenlere “Radyasyon Onkolojisi Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Radyasyon onkolojisi teknikeri, kanser hastalığının teşhisi aşamasında bilgisayarlı tomografi çeker, hastanelerin onkoloji (kanser) servislerinde hastalara ışın tedavisinin planlamasında, uygulanmasında ve bilimsel araştırmaların yürütülmesinde hekime yardımcı olur.

  Radyasyon Onkolojisi Teknikerliği Çalışma Alanları : Radyoterapi teknikerleri resmi ve özel hastanelerin onkoloji kliniklerinde, özel teşhis merkezlerinde görev alabilirler.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Radyoterapinin amacı kanser hastalarını ışın kullanarak tedavi etmektir. Radyoterapi bölümünü okuyan kişiler dikkatli sorumluluk alacak ve kapalı ortamlarda kapalı kalabilecek kişiler olmalıdır. Hastanelerde genellikle Onkoloji doktorlarının yardımcıları olarak çalışırlar.
+ Yorum Gönder