+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Eczacılık Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Eczacılık Nedir
  Eczacılık Nedir

  Eczacılık Hakkında Bilgi

  Eczacılık Ve Aktar

  Modern Eczacılık

  Eczacılık: Konusu ilaçların hazırlanması olan bilim dalı.

  Eczacılık, tıpkı tıpta olduğu gibi, başlangıçta büyü ile sıkı sıkıya bağlantılıydı. Romalıların herbarii dedikleri otacılar dua ve büyülerle hasta tedavi eden rahiplere veya büyücücülere en yakın yardımcılardı. Sonra tesadüfler ve insanoğlunun merakı sayesinde tıbbî değeri olan birçok madde bulundu ve bunların etkinliği deneylerle de doğrulandı; bu tür maddelerin sayısı durmadan arttı. Bu ilk ilaçlar, başlangıçta hekimler tarafından hazırlanırdı. Sonradan hekimler bu görevi yardımcılarına, genellikle, Romalıların otacıları gibi, kölelere bırakır oldular. Bu kişilere otacı denmesinin nedeni, bunların ilaç olarak kullanılan bitkileri tanımalarıdır.


  Eczacılık Nedir.jpg.

  Bu hekim yardımcıları yavaş yavaş ayrı bir meslek oluşturdular ve bu mesleğin üyeleri, Eczacılık da XII. yy.dan itibaren, ilaçları yapıp satmakla görevlendirildiler.

  Modern eczacılık XVII. yy. sonunda, kimyanın gelişmesiyle doğduysa da, ancak XIX. yy.dan itibaren gerçek bir bilimsel nitelik kazandı.

  Türkiye’de, Cumhuriyet’e kadar eczacılık, genellikle hekimlikten ayrı bir iş değildi; hekim hastayı muayene eder ve ilacını da kendisi yapardı. Cumhuriyet döneminden sonra yalnız eczacıların eczane açmalarına izin verildi. İkinci Dünya Savâşı’ndan sonra ise, giderek daha da gelişen yerli ilaç firma ve fibrikaları açıldı.

  Günümüzde eczacılığın özelliği, hem bilimsel, hem de ticarî bir niteliğe sahip olmasıdır. Bilimseldir, çünkü, bir yüzyıldan beri gerçekleştirilen laboratuvar tekniklerinin ilerlemesi, yeni ilaçların keşfi, bu ilaçların kullanımım kolaylaştırmak için daha iyi biçimlerde sunulması gibi büyük gelişmelerden yararlanır.

  Eczacılık ayrıca önemli bir ekonomik etkenliği olan ve her gün biraz daha gelişen bir sanayi haline de gelmiştir; büyük laboratuvarlar her yıl milyonlarca hap, toz ve başka bileşimler imal eder ve bunlar eczanelerde satışa çıkartılır.

  Aktarlar

  Tıklım tıklım kavanoz ve kutularla dolu küçücük bir dükkânda oturan aktarlar tıbbî niteliği olan çeşitli köklerin, kurutulmuş otların yanı sıra iksirler, merhem ve lapa yapmağa yarar maddeler, kuvvet macunları, hattâ sülük satarlardı.

  XVII.yy.da bunlar âdeta uzmanlık dallarına ayrılmışlardı: ispençiyar veya otbulucu, güllapçı, macuncu, meşrubatı devacı v.b. Aktarlar iğne, iplik, baharat gibi şeylerin yanı sıra bugün de yukarıda yazılı kocakarı ilaçlarını satarlar.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Eczacılık mesleğini günümüzde azda olsa anlamışsınızdır. Bir nevi hemşire gibi olan eczacılık mesleği doktorların reçeteniz üzerinde yazdığı ilaçları size vermesidir. Bu meslek üzerinde çalışanların özellikle ilaçları yanlış vermemeye dikkat etmeleri gereklidir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Doktora gidip geri döndükten sonra uğradığımız ilk yer bildiğiniz gibi eczacılardır. eczacıların görevi doktorlar doğrultusunda insanlara ilaç vermektir.
+ Yorum Gönder