+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda F16 pilotu olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  F16 pilotu olmak için ne gerekir
  f16 pilotu olmak için ne gerekir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  F16 pilotu olmak için gerekli şartlar


  Sivil pilot olmak için ilk yol yine hava harp okulu mezunu ve gerekli eğitimleri almış olmakla birlikte ikinci yol sivil havacılık okullarından mezun olmaktır.
  Bu iki okula girmek alelade bir üniversiteye girmek gibi değildir, bunu hatırlatmakta fayda var. Bu yollarla alınan eğitimler neticesinde pilot olmaya haiz olarak seçilenler önce yardımcı pilot sonra kaptan pilot olabilirler. Eğer iki okulla da alakanız olmadıysa/olmayacaksa da pilot olmak için illaki bu okulları okumak mecburi değil.

  Üçüncü bir yol olarak eğitiminizden sonra(tercih sebebi bölümler illa ki olacaktır) onbinlerce liralık özel uçuş eğitimlerine başvurabilirsiniz, burada da gerekli kriterleri geçmeniz, gerekli ve zorlu eğitimleri tamamlayarak brövelerinizi almanız gerekmektedir. Daha sonra havayolu şirketlerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.


  Ayrıca lise mezunlarının da alabildiği ultralight pilotluk eğitimleri de var. Bunlar küçük uçaklar için lisans alınabilen eğitimler.

  Hususi, öğrenci, ticari pilot, havayolu nakliye pilotu lisansları gibi değişik lisanslar bulunsa da genel olarak okullu olmanın dışında pilot eğitimi almak için gerekli kriterler SHGM tarafından verilen sağlık sertifikaları 17’den 21’e kadar çıkabilen yaş şartları, belli uçuş tecrübeleri, tercihen diplomalar olarak belirtilebilir. Dönem dönem verilen özel eğitimler için eğitimin konusuna göre bu kriterler de değişmektedir. Ancak özellikle yabancı dil bilgisinin es geçilmemesi gerektiğini de ayrıca belirtmek gerekiyor.

+ Yorum Gönder