+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Hafız olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hafız olmak için ne gerekir
  hafız olmak için ne gerekir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Hafız olmak için ne gerekir hakkında bilgi


  Niyetinizi ve duanızı halis bir niyetle ediniz.. Sonra Kuranı kerim'in ilk sayfasından ( ya da kolaydan zora doğru süreleri sıralayın ve o şekilde ezbere başlayın.. ) başlayın..
  Akşam imkanınız olduğunca erken uyuyun.. Sabah namazından sonra ki çalışmalar hafızlık için çok önemlidir.. Bu hafıza için önemli bir kaidedir.. İlk gün sabah namazından sonra ilk beş satırı ezberleyin Bu ezber yeteneğinize bağlı.. Bu satırı 10'a da çıkarabilirsiniz ;fakat ağır olur sonra ki zamanlar için.. Bir saat ara verin, o saat içinde zihninizi dinlendiren birşeylerle uğraşın.. Sonra tekrar sonra ki beş satırı ezberleyin.. Öğle uykusuna uyuyun.. BU SON DERECE ÖNEMLİDİR.. Öğle uykusu hafızanızın zorlanmasını engelleyecek inşeallah ve daha kolay ezberlemenize yarayacak..

  Sonra ikindi namazından sonra bu ezberlediğiniz 10 satırı tekrar gözden geçirin..Mümkünse sesli olarak yahut çevrenizde bilen bir kişiye okuyun..

  Sonra ki beş satırı (yani 15-20. satır oluyor..) defalarca okuyun.. Ezberlemek için değil hafızaya yer açmak için yapılıyor bu..

  Ertesi sabah ezberinizi gözden geçirin tekrar.. Sonra defalarca okuduğunuz diğer satırı ezberleyin..

  Her günün akşamında ezberlediğiniz satırları birleştirerek okuyun ve sonra uyuyun..

  Bu program bu şekilde devam etmektedir..

  HER 5 sayfada bir 2 gün ara veriniz ezberlemeye.. Ezberlediğiniz satırları tekrar tekrar okumaya ayırın bu zamanı..

+ Yorum Gönder