+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Şair olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şair olmak için ne gerekir
  Şair olmak için ne gerekir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Şair Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir ?


  Şair olabilmek için önce şiir yazmak gerekir. Ama şiir nedir? Şiir diye yazılan her şey bir şiir olabilir mi?

  Dergilerde, gazetelerde, işyerlerinin çıkardığı bültenlerde kıyamet kadar şiir bulabilirsiniz. Kitapçılarda ise, kitaba meraklı bir toplum olmadığımız halde, yüzlerce şiir kitabı görmek mümkün. Şimdi bunların hepsi şairlerin şiirleri değil mi? Acaba o şiirleri yazanlara şair diyebilecek misiniz?

  Son yıllarda hızla artan;şiir kitabı bastırma çılgınlığı topluma oldukça büyük rakamlarda şair(!) çıkardı.
  Şairlik uzun bir yoldur. Çok yorucu bir yoldur. Kimliğinizi tanıtmak için yapacağınız uğraşıda sizi saçlarınızı, başlarınızı yolduracak kadar hırplayan bir süreci yaşamanız gerekir. Bu sözlerim gerçekten şair olan şairler, gönül dostu olan şairler, yazdıkları asırlarca ses getirecek şairler için de aynidir, laf olsun diye şiir yazmağa çalışan, eline bir kalem alıp, küçük çocukların kağıtlara karalamalar yaptığı gibi, anlamsız çizgiler çizdiği gibi şiir yazmak isteyenler için de. O uzun yolun sonunda, ya da ortasında, belki de daha taaa başında kalıcılığı yakalayanlar, gerçek şairlik kimliğine kavuşurlar.

  Bakmayın siz o caka yapıp, parayı verip de şiir kitabı bastırarak şair diye ortaya çıkanlara

  Yazmak bir kendini ifade yoludur.Yazmak bir yaşama biçimidir, okumak da yaşamanın bir parçasıdır. İster şiir ister öykü yazmak için yazmaya başlayın okumayı sürdürmek zorundasınız. Neler yazılmış, nasıl yazılmış Biçim uygulamaları, anlatım türleri, öykü biçimleri Okunacak ki yazma gücü edinilebilsin. (Yazıdan, okumadan keyif almak da önemlidir). Yazar okulları da öğrencilerine bunu yaptırır. Bir dizi yazarı okutup çözümletir.

  Yazmasını bilmem ben. Bugüne değin mektuptan başka doğru dürüst bir şey de yazmadım. Lisedeyken de edebiyatım pek kuvvetli değildi. Fakat çok iyi anlatabilirim. Yazmaya gelince, daha zor oluyor bu. Örneğin bugün gördüklerimi anlatmam kolay, ama yazmam güç.Bu aradaki fark nereden geliyor?

+ Yorum Gönder