+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Vali olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vali olmak için ne gerekir
  vali olmak için ne gerekir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Nasıl Vali Olunur ?


  Vali olabilmek için öncelikle kaymakam olmak gerekir. Türkiyede il sayısı sınırlı olmadığı için herkez vali olamaz.

  Kaymakam olmak için Hukuk fakultesi, Siyasal Bilgiler Fakultesi veya herhangi bir iktisadi ve idari bilimler fakultesinden mezun olmak ve daha sonra memurluk sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra sözlü sınavınıda kazandıktan sonra 2 yıllık kaymakamlık kurslarına katılıp vede 1 yıl yurtdısında bulunduktan sonra kaymakam olunarak bir ilçeye atama yapılır.

  Kaymakamlar içişleri bakanlığından aldıkları başarı değerlendirme puanlarının yüksekliğine göre Vali olmaya hak kazanabilirler.

  Vali olarak vazife almaya hak kazananlar ilk önce Vali yardımcısı olarak çalışırlar daha sonra Valilik görevine başlarlar.

  Valiler genel olarak belirli bir süre hizmet etmiş kaymakam, il emliyet müdürleri, ilgili bakanlık çalışanlarından seçilebilir. Valiler görev yerlerin iç işleri bakanlığını seçmesi sonucu gelir. Fakat sadece iç işleri bakanının seçmesi yeterli değildir. İç işleri bakanı herhangi birini vali olarak gösterdikten sonra bakanlar kuruluna gönderilir. Eğer bakanlar kurulundan onay alırsa cumhurbaşkanlığına gider. En son cumhurbaşkanının da onayından geçince yürürlüğe sürülür.

  Vali olmak için siyasete yakın olman yeterlidir; liseymiş-üniversiteymiş-mastermiş bunların önemi yoktur vali olmak için. Valilik istisnai bir memurluktur, kaymakamlık ise güvenceli meslek memurluğudur. Vali yardımcısı olabilir bir kaymakam belli süre görev yapınca, lakin vali olacağının garantisi yoktur. Hiç alakasız biri de valilik görevine pekala getirilebilir.

+ Yorum Gönder