+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Voleybolcu olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Voleybolcu olmak için ne gerekir
  voleybolcu olmak için ne gerekir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Nasıl Voleybolcu Olur ?


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek eğitimi; lisans çıkarma yaşı olan 9 yaşından itibaren;
  - Türkiye Voleybol Federasyonunca açılan kurs ve seminerlerde, yaz gelişim kamplarında,
  - Milli Eğitim Bakanlığı ile TVF işbirliği Protokolü çerçevesinde okul voleybolunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında yapılan kurs ve seminerlerde,
  - Gençlik ve spor il müdürlükleri bünyesinde açılan voleybol eğitim kursları,
  - Voleybol kulüplerinin alt yapılarını oluşturmak için açtıkları kurslarda,
  - Belediyelerin düzenlediği kurslarda,
  - Çeşitli kurum ve kuruluşlarda (okullarda beden eğitimi dersleri, spor okulları, üniversitelerin spor bölümleri gibi) verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Voleybol kulüplerinin alt yapı seçmelerine ve çeşitli kurumların voleybol kurslarına katılabilmek için genellikle en az 9 yaşından gün almış olmak ve sağlık raporu (spor yapmasında sakınca yoktur belgesi) ile başvurmak gerekmektedir. Mahalli liglerde mücadele edebilmek için İl Temsilciliklerine, Türkiye Liglerine katılım için Voleybol Federasyonuna başvuru yapılmalıdır.
  Voleybol müsabakalarına katılabilmek için Türkiye Voleybol Federasyonundan lisans çıkarmak gerekir. Lisans işlemleri federasyon adına gençlik ve spor il müdürlüklerince yapılmaktadır.
  Voleybolcu seçerken dikkat edilmesi gerekenler;
  - Sporcunun morfolojik yapısı (sporcunun boyu, kilosu, vücut yapısı vb.),
  - Kondisyonel özellikleri (sporcunun genel ve özel dayanıklılığı, statik ve dinamik kuvveti, sürati ve reaksiyon yeteneği vb.),
  - Öğrenim yeteneği (sporcunun algılaması, gözlem ve analiz etme yeteneği vb.),
  - Performans düzeyi (sporcunun yoğun yüklemelere dayanabilme özelliği, antrenman isteği, başarıya ulaşma arzusu vb.),
  - Zihinsel yetenekleri (motivasyon, oyun anlayışı, yaratıcılık vb.),
  - Sosyal faktörler (liderlik, sorumluluk alabilme, takım anlayışı vb.),
  - Psikolojik faktörler (strese dayanabilme, müsabakaya hazır olma, vb.).
  Ayrıca, üst düzeyde sportif güce ve başarıya ulaşmak için yetenekli sporcuların uygun yetenek seçimi ile zamanında ve doğru bir biçimde seçilerek uzun süreli ve sistematik bir çalışmaya girmeleri zorunludur.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Voleybol eğitimi, en az 9-11 yaş arasında başlamalıdır. Voleybol eğitimi voleybolcunun tüm yaşamı boyunca sürer. Eğitimde;
  Teknik Antrenman: Voleybol oyunuyla ilgili tüm temel çalışmalar (parmak pas, manşet pas, smaç, blok, savunma çalışmaları, hücum çalışmaları).
  Taktik Antrenman: Müsabakalarda uygulanacak diziliş ve oyun sistemi, rakip takıma göre hazırlanma gibi takımca çalışacak konuları kapsar.
  Kondisyon Antrenmanları: Değişik dönemlerde antrenmanın özelliğine göre sporcunun kuvvet, dayanıklılık, sürat, beceri, koordinasyon, hareketlilik gibi temel motorik özelliklerinin geliştirilmesini, korunmasını sağlayan çalışmaları kapsar.
  Teorik Antrenmanlar: Sporcuların gerek saha içerisinde gerekse saha dışında voleybola özgü konuları içeren bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmaları kapsar (beslenme, spor sakatlıkları, doping veya yabancı maddelerin zararları, voleybol oyun kuralları, motivasyon yöntemleri vb.)

  MESLEKTE İLERLEME

  Voleybolcular mesleğe kulüplerin altyapılarında (küçük, minik, yıldız ve genç takımlarda) ücret almadan (amatör) başlar ve yaş sınırını doldurduklarında mahalli ligden, üçüncü, ikinci ve birinci lig takımlarında oynayarak ve transferlerini gerçekleştirerek ücret karşılığı olarak devam edebilirler.
  Üniversitelerde yada Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından açılan kurslarda eğitim alarak yardımcı antrenör, antrenör, kıdemli antrenör, teknik direktör, teknik ve idari menajer, spor yöneticisi veya yetenekleri doğrultusunda basında spor yorumcusu veya spor yazarı olabilirler.
  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Voleybol eğitimi süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Yüksek öğrenim kurumlarında, devam ettiği üniversite takımında oynaması karşılığında özel üniversitelerde ücretsiz olarak (eğitim bursu) eğitimlerine devam edebilirler.
  Voleybolcu Türkiye 2. ve 3. lig takımlarında oynadığı zaman, kulübü ile yaptığı anlaşma gereği en az asgari ücret kadar ücret alabilir. Türkiye 1. lig takımlarında oynadığı zaman ise, transfer miktarı ve aldığı ücret yükselmektedir.

+ Yorum Gönder