+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Doktorluk mesleği hakkında kısa yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doktorluk mesleği hakkında kısa yazılar
  kısaca doktorluk mesleği hakkında kısa yazılar 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Doktorluk mesleği hakkında yazı


  Doktor kelimesi aslında bir ünvandır ve doktora eğitimini tamamlamış tüm kişiler için kullanılır ancak günümüzde sadece tıp alanında doktora yapmış kişileri tanımlamak için kullanılıyor.

  Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan (Nisan ve Eylül aylarında) Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler. Bu sınavdan sonra uzmanlık alanları belli olan doktorlar o alanda çalışmaya ve yükselmeye devam ederler.

  Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. İbni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve Avrupa'da Avicenna adıyla ders kitaplarında okutulur.

 3. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye
  doktor mesleği olmak için öncelikle tıp okumanız gerekir ondan sonra tıp okulunu bitirdikten sonra doktor olma ihtimaliniz var doktorlar ameliyat eder, hastalara bakar, muayene eder bunlar bir doktorun yapması gerekenlerdir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Doktorluk mesleği insan soyu tükenene kadar var olacak bir meslek türüdür. insan canı kıymetlidir ve bir hastalığa yakalanınca ilk gidilen yer bir doktorun yanıdır.

+ Yorum Gönder