+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Elektronik Mühendisi mesleği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Elektronik Mühendisi mesleği
  Elektronik Mühendisi mesleği
  TANIM

  Her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması, yapımı, işletilmesi ve geliştirilmesi konularında çalışan teknik elemandır.

  GÖREVLER

  Elektronik mühendisinin çalışma alanları çok geniş olduğundan, görevler ve yapılacak işler çalışılan alanlara göre farklılıklar göstermektedir. Haberleşme, tıp, bilgisayar, meteoroloji, ulaşım, elektronik mühendisinin belli başlı çalışma alanlarıdır. Elektronik mühendisliği elektrik mühendisliğinden farklı olarak zayıf akımlarla ilgilenen bir daldır.
  - Yukarıda belirtilen alanlarda kullanılacak elektronik alet ve sistemlerini tasarlar,
  - Sistemlerin bağlantılarını yapar,
  - Sistemleri çalıştırır ve geliştirir,
  - Elektronik sistem ve cihazlarla ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerine katılır,
  - Üretim aşamalarında kalite kontrolü yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Ölçü aletleri; avometre, ampermetre, voltmetre, vatmetre, osiloskop,
  - Bunların dışında uzmanlaşılan alana göre pekçok alet ve ekipmanla çalışır
  - Bilgisayar.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Elektronik mühendisi olmak isteyenlerin;
  - Üst düzeyde bir genel akademik yeteneğe sahip,
  - Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
  - Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı,
  - Dikkatli, sorumluluk sahibi,
  - İşbirliği halinde çalışabilen, yeniliklere açık
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Elektronik mühendisleri elektronik alet ve cihaz üreten, bunların bakımını yapan fabrikalarda, atölyelerde çalışırlar. Ortam temiz ve sakindir. Bazan işin niteliğine göre özel olarak düzenlenmiş ortamlarda çalışmak gerekebilir. Elektronik mühendisi çalışmalarında birinci derecede alet ve cihazların tasarımı ile uğraşır, yani zihinsel bir faaliyet yürütür. Çalışırken diğer mühendislerle, tekniker ve teknisyenlerle, teknik ressamlarla iletişim halindedir.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  İşletmelerde otomasyon sürecinin başlaması ve üretimin olduğu her sektörde elektronik sistemlerinin kullanılması nedeniyle, bu mesleğin çalışma alanı geniştir. Elektronik mühendisleri kamu kurumlarında, özellikle Türk Telekom, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Askeri Elektronik Sanayi ve Türk Hava Yolları'nda çalışabilmektedirler. Olanakları elverenler kendi işyerlerini de açabilirler.

  Elektronik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektronik/Telekomünikasyon Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek eğitimi mühendislik fakültelerinin Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY-2)" puan almak gerekmektedir. (Elektrik-elektronik mühendisliği bölümü olarak eğitim veren üniversitelerde ilk üç yıl aynı dersler alındıktan sonra 4. yıl öğrenciler kendi isteklerine bağlı olarak elektronik bölümünü seçebilirler.)


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bölümün amacı, elektronik konularını gerçek hayata aktarmak ve uygulama alanında uzman eleman yetiştirmektir. Özellikle laboratuar çalışmalarının ağırlıklı olduğu 4 yıllık eğitim süresince Matematik, Fizik, Kimya derslerinden başka, Devre Analizine Giriş, Devre Teorisi, Elektromanyetik Teorisi, Sayısal Elektronik, Mikrodalgalar, İletişim, Mikro İşlemlere Giriş gibi yoğun mühendislik dersleri verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  Bu meslekte ilerleme, yüksek lisans ve doktora eğitimi ile olanaklıdır. Elektronik mühendisleri çeşitli işyerlerinde yönetici konuma da gelebilirler.
  BENZER MESLEKLER: Elektrik, bilgisayar, telekomünikasyon (haberleşme) mühendisliği,

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  - Eğitim süresince şartları uygun olanlar öğrenim kredisi, harç kredisi ve burs alabilirler.
  - Eğitimi tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlarsa teknik hizmet sınıfının ücretini alır, zam ve tazminatından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlarda ise ilk yıllarda genellikle biraz düşük olan ücret deneyim kazandıkça artmaktadır.
  - Kendi işlerini kuranlarda ise kazanç değişkendir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları,
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
 2. Zarafet
  Üye

  Elektronik Mühendisi Elektrik ve elektronik akımlarla çalışan alet ve sistem yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımı ilgili eğitim almış kişidir. Elektronik Mühendisi görevleri ise; Elektrikle ilgili araştırmalar yapar, Radar sistemlerinin kurulması ve işletilmesini sağlama görevini yapar.
+ Yorum Gönder