+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Domates Patlıcan Ve Patateste Erken Yaprak Yanıklığı - Zirai Bilgi ve tanıtım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Domates Patlıcan Ve Patateste Erken Yaprak Yanıklığı - Zirai Bilgi ve tanıtım


  Nemli havada yaprak üzerindeki lekelerde koyu füme veya koyu yeşil renkli kadifemsi görünüşte olan miseller oluşur. Bunlar fungusun konidioforları ve konidilerinden ibarettir. Konidiler çok hücreli, uzun , koyu renkli, enine ve boyuna bölmeli olup uzun bazen çatallı uzantıları vardır. Enfeksiyon umumiyetle topraktan olur. Fungus hayatını topraktaki bitki artıkları üzerinde devam ettirir. Tohumla da bulaşabilir. Fide devresinde kotiledon yapraklarda nekrotik lekeler meydana getirerek fidelerin ölmesine sebep olur. Ölü fideler üzerinde meydana gelen yoğun populasyon hastalığın yayılmasını sağlar. Hastalık 6-30 C ler arasında gelişir. Optimum gelişme sıcaklığı ise 28-30 C' dir.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Çokça tüketilen besinler domates,patlıcan ve patateste görülen erken yaprak yanıklığı fidelerin ölmesine neden olur.ölen fidelerin üzerinde bulunan hastalık tüm fidelere yayılmamasına özen göstermeliyiz.
+ Yorum Gönder