+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Mantarlara Karşı Koruma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Mantarlara Karşı Koruma

  Mantarlara Karşı Koruma Hakkında Bilgi

  Damping-of (Devrilme Hastalığı):

  Fidanlıklarda en sık görülen mantar hastalığı olup, özellikle ekim yastıklarında, üst toprak tabakalarında yaşayan bir grup mantarın tek veya karışık tasallutu ile meydana gelen bir hastalıktır. Damping-off a neden olan mantarlar hem tohumu hem de tohumdan oluşan fideyi etkiler. Kök boğazından etkilenmiş fideler aniden devrilir, çöker.
  Ekim hazırlığı ve bakımlarının yeteri kadar ve zamanında yapılması ile hava şartlarının uygunluğu gibi büyümeyi olumlu etkileyen faktörler bu mantarların etkinliğini azaltır. Fidan türlerine göre Damping-off yapan mantarlara karşı direnç farklılık gösterir. Bu hastalığı önlemek için dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınacak önlemler şunlardır:

  -Toprağın kil oranı yükseldikçe bu hastalık arttığından fidanlıklarda kil oranını düşürücü tedbirler alınmalıdır.

  -Bu hastalığın çok etkin olduğu fidanlıklarda ekim sıklığı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Zira ekim sıklığı arttıkça Damping-off da artmaktadır.

  -Ekimleri sıcak dönemde yapmaktan kaçınılmalıdır. Tohum ekimleri ilkbaharda mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Bu mantarın optimum üremesi +25 ºC de olmaktadır.

  -Tohum gerektiğinden daha fazla derine ekilmemelidir.

  -Ekim sonrası örtü materyali olarak ağır yapıda materyal kullanmaktan kaçınılmalı, organik maddece zengin, gevşek yapıda materyal kullanılmalıdır.

  -Normalden fazla gübre kullanılmamalıdır.

  -Kirli su ile sulama yapmaktan kaçınılmalıdır.

  -Gerektiğinden fazla sulama yapılmamalı, hastalık görüldüğünde sulama en düşük seviyeye indirilmeli, gerekirse kesilmelidir.

  -Mümkün olduğunca sterilize edilmiş materyal kullanılmalıdır.

  -Bu hastalığın görüldüğü fidanlıklarda tohumlar ekimden önce Thiram esaslı mantar ilaçları (Pomarsol- Forte) ile ilaçlanmalıdır.

  -Çimlenme başladığında hastalık görülürse ekim yastıklarının her 20 m² lik alanı için 100 litre suya 110 gr Captan esaslı bir ilaç karıştırılarak hazırlanan karışım ile sulama yapılmalıdır.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Mantarlar tırnak ve deri altlarında hastalık oluşturan mikroorganizmalardır. Tedavisi olmadığında ayak tırnaklarının, el tırnaklarının aralarında oluşmaktadırlar.aynı zamanda baskasının taragını kullndıgımızda basa gecen bır hastalıktr, tedavı olmadı taktırde sac dokulmesıne neden olur.Nemlı sıcak havalarda belirtılerı ortaya cıkar.
+ Yorum Gönder