+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Dünyanın en sağlıklı meyvesi: Acai Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Dünyanın en sağlıklı meyvesi: Acai
  Dünyanın en sağlıklı meyvesi: Acai


  Acai meyvesi, beslenme ve sağlık alanında büyük sansasyon yarattı ve dünyada "bir numaralı süper meyve" olarak adından söz ettiriyor

  acai.jpg  Brezilya Yağmur Ormanlarından Gelen Sağlık Mucizesi

  Brezilya’lıların yüzyıllardır dinçlik ve enerjilerinin kaynağı Acai (Okunuş: ASAİ) meyvesi son zamanlarda başta Amerika olmak üzere tüm dünya’nın ve tıp otorilerinin ilgisini çekiyor. Beslenme ve sağlık alanında büyük sansasyon yaratan ve dünyada “Number One Super Food” (Bir Numaralı Süper Meyve) kabul edilen “Acai” (ASAİ)” sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşmanın mucize formülü olarak kabul ediliyor.

  2000’li yılların başlarında sağlık üzerindeki etkileri farkedilmeye ve klinik araştırmalara başlanmış Açai, Brezilya’nın yağmur ormanlarındaki palmiye ağaçlarında yetişiyor. Tropikal iklimde yetişebilen meyve olmasına rağmen Çin gibi birçok ülkede yetiştirme denemeleri başlamış durumda. Çikolataya bulanmış böğürtlen/çilek tadına sahip Açai, muhteşem lezzetiyle de gönüllerde taht kuruyor. Ancak bu lezzetine rağmen rağmen direkt olarak yenilemiyor. Taze toplandıktan sonra özü sıkılarak başta meyve suyu olmak üzere, dondurma, yoğurt, çay, tatlı ve sakız/şeker vb. ürünlerde kullanılarak tüketilmektedir.

  Mucize bileşenlerden gelen sağlık

  Amazon yağmur ormanlarında yetişen bölgeye özgü mor renge sahip, Açai meyvesi bol miktarda A,C,E ve B türü vitaminler, antioksidanlar, Omega yağ asitleri (Omega 3, Omega 6, Omega 9), fitosterol, aminoasit, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor gibi sağlığa faydalı bir çok bileşen ve yüksek oranda lif içeriyor.

  Bu bileşenlerin insan vücudu üzerindeki ilk farkedilir etkisi, enerji ve canlılığın artmasıdır. Bileşenlerinden gelen diğer faydalar ise, kalp ve şeker hastalığı, kanserli hastalarda bağışıklığın güçlendirmesi, yaşlanma etkilerini azaltması, konsantrasyonu güçlendirmesi, kolesterol seviyesinin dengelenmesi ve cinsel gücü desteklemesidir. Açai’de bulunan Flavonoidler ve anthocyanin güçlü antioksidanlar olması nedeniyle, toksik maddelerin vücutta depolanmadan atılmasını sağlar.

  Zayıflama üzerindeki etkileri de araştırılmaktadır. İnsan organizmasına zararlı hiçbir madde ihtiva etmeyen bitki, yapılan bilimsel çalışmalarda özellikle bağışıklık sistemi üzerinde büyük destek sağladığını göstermektedir. Florida Üniversitesinin 2007’de yayınladığı araştırmasında, Açai’nin; Lösemi kanserindeki hastalıklı hücreleri %35 ile %86’ya varan oranlarda öldürdüğü açıklanmıştır.

  Şu an bilinen “en yüksek antioksidan” içerik

  Araştırmalar, Açai meyvesinin“ORAC değerinin (Oxygen Radical Absorbance Capacity- Serbest Radikalleri Emme Kapasitesi)” kırmızı üzümden 33 kat, üzümdekinden 10 kat, yaban mersininden ise 2 kat fazla olduğunu göstermektedir. ORAC birimi ülkemizde sık ve severek tüketilen Nar’a göre yaklaşık 3 kat daha fazladır.
 2. Zarafet
  Üye

  Brezilya bitkisel tıp biliminde, Açai meyvesinin yağı ishal tedavisinde kullanılır. Ayrıca ülser tedavisinde ve zayıflama amaçlıda kullanılıyor. Zayıflama programlarında doktorların sıkça bahsedip, önerdiği maddelerin başında gelir.
+ Yorum Gönder


dünyanın en tatlı meyveleri