+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Kayısı Aşılama, Kayısı Aşısı Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kayısı Aşılama, Kayısı Aşısı Nasıl Yapılır

  Kayısı Aşısı Nasıl Yapılır

  Kayısı fidanı üretiminde kullanılan en yaygın yöntem aşı ile çoğaltmadır. Çünkü bu yöntem hem çok kolay hem de ucuzdur. Fidanlık toprağı tınlı-kumlu veya kumlu-tınlı, besin maddelerince zengin, kolay işlenir ve süzek olmalıdır. Böyle topraklarda yetişen fidanlar saçak köklere sahip olurlar. Taban suyu yüksek ve tuzlu topraklar, fidan yetiştirmeye uygun değildir.

  Kayısı anacı olarak en yaygın zerdali kullanılmasına karşılık badem, şeftali ve erik de kayısı anacı olarak kullanılmaktadır.

  Sonbaharda çekirdekler, tohum tavalarına sıra üzeri veya serpme olarak kendi büyüklüklerinin 3-4 katı derinliğe ekilir ve üzerleri yanmış çiftlik gübresi ile kapatılır. Sıralar arasında 30-35 cm’lik ara yeterli olmaktadır. İlkbaharda çöğürler bir miktar uzayınca seyreltme yapılır. Seyreltilen çöğürler istenirse başka tarafa şaşırtılabilir.

  Çöğürler, yaprak dökümünden sonra aşı parsellerine şaşırtılmak için sökülerek boyları 40-50 cm’den kesilir ve toprak işleme aletine bağlı olarak 60-130 cm sıra arası, 20-30 cm sıra üzeri mesafelerle aşı parsellerine şaşırtılırlar. Bu çöğürlere Haziran ayı içerisinde sürgün göz aşısı veya Ağustos-Eylül ayları içerisinde durgun göz aşısı yapılır. Aşılama toprak seviyesinden 10-15 cm yukarıdan yapılır. Aşıların tutup tutmadığı aşılamadan 15-20 gün sonra dibinde aşı gözü bulunan yaprak sapına hafifçe dokunarak anlaşılır. Yaprak sapı düşmezse aşının tutmadığı anlaşılır ve hemen tamir aşısı yapılmalıdır. Tutmuş aşıların bağları aşılamadan yaklaşık 20 gün sonra çözülür. Aşılanan fidanların bakım işlerine yaprak dökümüne kadar devam edilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi aynı familyadan olan meyveler aynı ağaç üzerinde yetişebilmektediler. örneğin bir portakal ağacı üzerinde greyfurt ve mandalinada yetişebilmektedir. işte buna benzer işlemler daha doğrusu aşılama kayısılar için de yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


kayısı ağacı nasıl aşılanır,  kayısı aşısı nasıl yapılır,  kayısı ağacı nezaman aşılanır,  kayısı aşısı,  kayısı nasıl aşılanır,  kayısı aşılama