+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Elmada çinko noksanlığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Elmada çinko noksanlığı

  Elmada çinko noksanlığı hakkında kısa bilgi

  Fizyolojik bir hastalık olup çinko noksanlığından ileri gelmektedir. Ağaç tacının aşağı kısımlarında sürgünler ve yapraklar normal olduğu halde, yukarı ve tepe kısımlarındaki sürgünlerde çıplaklaşma ve rozetleşme görülür. Sürgünlerin çıplak olan kısımlarında gözler ya tamamen körelir veya çok ufak parçacıklar oluşur. Bu belirtiler yanında yaprak damarlarında sararma, yapraklarda küçülme ve kıvrılmalar gözlenir. Meyveler çok küçülür ve verim azalır. Hastalık ilerledikçe kamçılaşmış sürgün ve dallar kuruyabilir. Ağaç giderek meyve vermeyen çalı görünümü alır. Fizyolojik bir hastalık olduğu için toprak koşullarında oluşacak değişimler hastalığın çıkışını da etkiler, belirtilerin değişmesine neden olabilir. Mücadelesinde kültürel önlemler ve kimyasal mücadele önem kazanmaktadır.
  Kültürel önlemler
  Yeni bahçe kurulmasında toprak analizleri yapılmalıdır. Kurulmuş bahçelerde de yapılan toprak analizlerine göre gübre uygulaması önerilmelidir. Su tutan ağır topraklarda sık sık toprak işlemesi ile havalanma sağlanmalıdır.
  Kimyasal mücadele
  Yaprak ve gövde ilaçlamalarında toprak ve yaprak analizleri esas alınmalıdır. Noksanlığın şiddetine göre ilaçlama sayısı değişebilir.
  Kullanılacak preparatlar Çizelge 3 ' de yer almaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elma da çinko noksanlığı demek elmanın yetiştiği toprak da çinko bulunmadığı için elmanın çinko elementi bakımından eksik olması demektir. peki bu noksanlık nasıl giderilir. çok kola yapılacak şey elma ağacının bulunduğu toprağa çinko bakımından zengin gübre katmaktır.
+ Yorum Gönder