+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Elma'da Toprak İsteği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Elma'da Toprak İsteği

  Toprak İsteği :

  Elma için en iyi topraklar; içerisinde optimum düzeyde kireç ve yeteri kadar humus bulunan tınlı, tınlı-kumlu veya kumlu-tınlı geçirgen topraklardır. Nemli bölgelerde az derin ve kumlu topraklar iyi gübrelenirse ağaç normal bir gelişme gösterir. Kurak bölgelerde ise az derin ve kumlu topraklarda susuzluktan çok zarar gördüğü halde ağır topraklarda susuzluğa dayanımı artar. Elmalarda kökler genel olarak yayvan büyüse de taban suyunun bir metreden yukarı olmaması istenir.

  Çok kireçli topraklarda demir alımındaki aksamadan dolayı bitkide sarılık görülür. Bununla birlikte memleketimizdeki her tip toprak üzerinde gerekli bakım yapılmak şartıyla elma yetiştiriciliği yapılabilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elma da diğer bütün bitkiler gibi yetişebilmek için belli özelliklere sahip olan topraklara ihtiyaç duyar. eğer bu bitki gerekli olan ihtiyaçları topraktan alamaz sa gelişemez. bu yüzden elmanın yetişmesi için gerekli toprak ; içerisinde optimum düzeyde kireç ve yeteri kadar humus bulunan tınlı, tınlı-kumlu veya kumlu-tınlı geçirgen toprak şeklin de olmalıdır.
+ Yorum Gönder


elma toprak isteği