+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Elma da bahçe tesisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Elma da bahçe tesisi

  Bahçe Tesisi:

  Elma bahçelerini fidanlıklarda yetiştirilmiş aşılı fidanlarla kurmak en iyisidir. Nemli bölgelerde bahçeden erken ürün almak için 4-5 yaşında fidan kullanılabilir. Kurak bölgelerde ise tutumu kolaylaştırmak için 1-2 yaşlı fidan kullanmak daha iyidir. Ancak genç fidanlarla (1-2 yaşında) bahçe kurmak her zaman tercih edilmelidir.

  Bahçe yeri hazırlanırken, kurak yerlerde bahçe kenarlarına daha önceden ceviz, kavak gibi yüksek boylu ağaçlar dikilerek bahçenin nemi muhafaza edilmelidir. Karışık bahçe kurarken de elmalar için daha serin, nemli ve gölgeli yerler tercih edilmelidir.

  Elma bahçelerinde ağaçlara verilecek mesafeler; çeşide, kullanılan anaca, toprak durumuna ve iklime göre değişir. Sulanan kurak yerlerde hava ve toprak nemini muhafaza etmek amacıyla sık dikim yapılmalı; nemli yerlerde ise havalanmayı sağlamak üzere seyrek dikim tercih edilmelidir. Dikim zamanı iklime göre sonbahar veya ilkbaharda yapılabilir.

  Elma bahçelerinde yapılacak budamalar üç grupta toplanabilir:

  * Genç ağaçlarda taçlandırma budaması
  * Verim çağındaki ağaçlarda verim budaması
  * Yaşlı ağaçlarda gençleştirme budaması

  Elma fidanlarına verilecek taç şekli bölgeye göre değişebilir, ancak bütün bölgeler için faydalı özellikler gösteren “değişik doruk dallı”şeklin verilmesi tavsiye edilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Eğer aklınız da bir elma bahçesi kurmak varsa o zaman yapmanız gereken en iyi şey bu elma bahçesine fidanlıllarda yetiştirilmiş aşılı fidanlarla kurmak en iyisidir eğer nemli bölgeler de bulunan bir elma bahçeniz varsa o zaman erken ürün almak için 4-5 yaşında fidan kullanılabilir. Kurak bölgelerde ise tutumu kolaylaştırmak için 1-2 yaşlı fidan kullanmak daha iyidir.
+ Yorum Gönder