+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Zeytin ne zaman ekilir , Zeytin ekme zamanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Zeytin ne zaman ekilir , Zeytin ekme zamanı
  zeytin hangi mevsimde ekilir

  zeytin ne zaman ekilmelidir

  Zeytin fidanları Ekim-Mart ayları arsasında dikilebilir. Toprağın donuk olmamasına dikkat edilir.

  Zeytinlik tesis edilirken dikim aralıkları çeşide, bölgenin iklim ve koşullarına, ağacın alacağı taç büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

  Çukurun dip kısmına potasyum ve fosforlu gübreler ile hayvan gübresi ve üst karıştırılarak konulur.Bunların üstüne bir miktar konularak kökün gübre ile direkt teması önlenir. Tüplü fidan torbalarından tutularak çukurların yanına getirilir. dağıtılmadan tüpten çıkartılır. Fidan çukurun ortasına konur. Fidan bahçenin seviyesinden 5-10 cm. derine dikilmelidir. Daha önceden çıkan alt ve çiftlik gübresi ile kenar boşluklar doldurulur.Şıkıştırma işlemi iki seferde yapılır. Önçe çukur yarı dolu iken sonra tam dolu iken iyice sıkıştırılır. Kalan la fidanın çevresine çanak yapılır ve mutlaka can suyu verilir. Hakim rüzgar yönünde herek dikilerek gevşek şekilde bağlanır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Zeytin türkiye de ticareti yapılan meyvelerden biridir. ve bu meyve benim bildiğim ege ve akdenizde çok yetişmektedir. peki bu zeytin üreten ağaçlar daha doğrusu onların fidanlarının ne zaman dikildiğini biliyor musunuz benim bildiğim zeytin fi,danları Ekim-Mart ayları arsasında dikilir. bu yapılır ken toprağın donuk olmadığına dikkat edin.
+ Yorum Gönder


zeytin ne zaman dikilir,  zeytin fidanı ne zaman dikilir,  zeytin ne zaman ekilir,  zeytin ağacı ne zaman dikilir,  zeytin hangi ayda dikilir,  zeytin nasıl ekilir