+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Kuru üzüm çuvallarında dara vurgunu yapılıyormu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kuru üzüm çuvallarında dara vurgunu yapılıyormu
  Kuru üzüm çuvallarında dara vurgunu

  Kuru üzüm çuvallarında dara vurgunu hakkında bilgi

  62 gr ağırlığındaki naylon kuru üzüm çuvalları için, Tariş’in 500 gr, tüccarların da 1 kg dara düşmesine üreticiler tepki gösteriyor.

  62 GR GELEN NAYLON KURU ÜZÜM ÇUVALLARI İÇİN TARİŞ 500 GR, TÜCCARLAR 1 KG DARA DÜŞÜYOR. BU YOLLA MANİSA GENELİNDE YILLIK 1 MİLYON TL’LİK BİR VURGUNUN YAPILDIĞI İDDİAEDİLİYOR

  62 gr ağırlığındaki naylon kuru üzüm çuvalları için, Tariş’in 500 gr, tüccarların da 1 kg dara düşmesine üreticiler tepki gösteriyor. Diğer taraftan kanunen yüzde 2 olan stopjın yüzde 3 olarak kesilmesi, emekli üreticilerden yüzde 1 oranında Bağ-kur kesintisi yapılmasını da üreticiler tarafından ayrı bir şikayet konusu yapılıyor. Bu yolla Manisa genelinde her yıl bir milyon TL civarında vurgunun yapıldığı iddia ediliyor.

  Alaşehirli üzüm üreticisi Veysel Kandemir, 60gr ağırlığındaki bir çuval için 1 kg dara düşülmesinin insafsızlık olduğunu belirterek “60 kg’lık naylon kuru üzüm çuvalını hassas bir terzide basın mensuplarının huzurunda tarttık. Çuval boş olarak 62 gr geldi. Alaşehir’de normal bir üretici 10 ton civarında kuru üzüm üretiyor. Yani Tüccarlar her üreticiden ortalama bin TL haksız para alıyor. Manisa genelini düşündüğümüzde her yıl üreticilerin cebinden ortalama 1 milyon TL bu vurgundan başka bir şey değil” dedi.

  Alaşehir Ziraat Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası ve Tariş Üzüm Satış Kooperatifi yetkilileriyle bu konuyu görüştüklerinide belirten Kandemir, Üzüm üreticileri olarak bu vurguna son verilmesi için bu kuruluşların yetkililerinden yardım talep ettiklerini söyledi.

  ÖZKAN: YAPILANLAR HEM KANUNSUZ HEMDE HAKSIZ

  Diğer taraftan üreticilerin tüccar kuru üzüm satarken kesilen Bağ-kur ve stopaj kesintilerinde de kanunsuzluk yapıldığı da iddia edildi. Tüm Emekliler Derneği Alaşehir Şubesi Başkanı Hüseyin Özkan bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

  “Kanuni stopaj oranı yüzde 2. Ama tüccarlar bu oranı yüzde 3 olarak kesiyor. Diğer taraftan Bağ-kur yada SSk’dan emekli olan üreticilerden yapılan yüzde 1’lik Bağ-kur kesintisi de tamamen hukuksuzdur. Çünkü bu kesinti sadece hiçbir sosyal güvencesi olmayan üreticilerden kesilebilir. Fakat tüccarlar emekli ya da değil tüm üreticilerden bu kesintiyi yapıyor. Bunun düzeltilmesi lazım.”
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Üzüm çok düşük ve de çok yüksek olan sıcaklılarda bile yetişebilen çok dayanıklı bir meyvedir. bu yüzden bu meyveye türkiyenin her bölgeside görülen bir meyvedir. bunun dışında bu meyve taze olarak yenildiği gibi birde pekmez şarap yapılır ve öyle tüketilir. bunun dışında ayrıca kurutulur ve öylede tüketilir.
+ Yorum Gönder