+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda şeftali yetiştiriciliğinde gübreleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  şeftali yetiştiriciliğinde gübreleme
  ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GÜBRELEME

  şeftali yetiştiriciliğinde gübreleme hakkında bilgi

  Şeftali ağaçları çabuk gelişen ve çok verimli ağaçlardır. Çabuk gelişme ve yüksek verimde iyi bir beslenmeyi gerektirir. Aksi halde ağaçlarda gelişme yavaşlar ve durur. Bu bahçelerde; çiftlik gübresi ve yeşil gübrelerle birlikte ticari gübrelerde kullanılmalıdır. Gübreleme oranı; ağacın yaşı, verim durumu, topraktaki besin maddeleri miktarı ve ekoloji ile yakından ilgilidir. Bu nedenle yapılacak yaprak ve toprak analizleri doğrultusunda kimyasal gübreleme yapılmalıdır. Bu şekilde en ekonomik ve en uygun gübreleme yapılmış olacaktır.


  ŞEFTALİDE AZOT EKSİKLİĞİ

  Gübrelemenin ağaçtaki ve üründeki başarısı, budama ve meyve seyreltmesinin iyi olmasına bağlıdır. Genel olarak, 2-3 yıldabir dekara 1-2 ton yanmış çiftlik gübresi uygulaması idealdir. Verilemediği zamanlarda da uygun bir yeşil gübre bitkisi ekilerek, toprağa karıştırılabilir.


  Azot noksanlığında; yaprak damar ve damar aralarında sararma olmakta, gelişme durmakta ve meyveler küçük kalmaktadır.


  Fosfor noksanlığında; tesbiti güç olmakla birlikte, yıllık sürgünlerin dip yapraklarında renk koyulaşmakta ve bronz renk almaktadır.


  Potas noksanlığında; yıllık sürgünlerin orta kısımlarındaki yaprakların damarlarında kırışıklıklar meydana

  ŞEFTALİDE DEMİR EKSİKLİĞİ

  gelmektedir. Bu yapraklar yırtılarak, uzun süre dallarda kalırlar

  Demir noksanlığında; ilkbaharda yıllık sürgün uçlarındaki yapraklarda sararmalar görülür. Yaprak damarları yeşil renkte olup, kloroz denilen sararmalar oluşur. Bunun için demir içerikli bitki besin maddeleri ile gübrelenmelidir.


  Önemli Not: Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

  Bu nedenle holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza, sıralamayı bozmadan
  1
  GOLDEN WET


  pH düşürücü- yayıcı yapıştırıcı


  2
  GOLDENMIX YAPRAK GÜBRESİ Yaprak gübresi ve bayiinizin önerdiği

  mikro element ağırlıklı gübre

  3
  İNSEKTİSİT Zararlı ilacı
  4
  FUNGUSİT Mantar ilacı (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra)

  BOOLTEX  Toprak pH sını düşürür, toprakta bulunan kireci bitki tarafından alınabilir kalsiyuma çevirir, kireci giderir. ( Bitkiye yararlı toprak pH sı 6.4 tür. )
  Taban gübrelemesinden önce veya ilk sulamanızda kullanınız.
  DÖNÜME

  1 LT


  GOLDENMIX Çiçeklenmeden önce 1. uygulama, meyve tutumunda 2. uygulama, hasattan 45 gün önce 3. uygulama yapılır. 200-300 cc

  GOLDEN ZINC Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar. 125-150 cc

  COMPLEX Organik esaslı Damla sulama veya Salma sulama gübresi.

  On beş gün aralıklarla veya sulama başına bölünerek.
  DÖNÜME

  5-7 KG  Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler.

  Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

  Ürünlerimizi Zirai ilaç gübre bayilerinden veya temin edebilirsiniz.  Şeftali değişik iklim şartlarına uyabilen bir meyve türüdür. Ekvatorun kuzey ve güneyinde 25-45 enlem dereceleri arasında yetiştirilebilmektedir. Normal yetişebilmesi için en uygun rakım 500-600 m. arasıdır. Sıcak iklimlerde 1500 m.’ye kadar


  yetiştiği görülebilir. Ülkemizde; sıcak iklim Akdeniz Bölgesi, ılıman iklim Marmara Bölgesi ve soğuk iklim olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişebilmektedir. Ülkemizde çok geniş bir ekolojide yetiştirilmektedir.
  Şeftali yetiştiriciliğini sınırlayan çeşitli iklimsel faktörler mevcut bulunmaktadır. Bunların başında düşük kış sıcaklıkları, çeşitlerin kış soğuklama ihtiyaçları, ilkbahar geç donları ve düşük yaz sıcaklıkları gelmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Her toprak eğer çok iyi besin verilmesi isteniliyor ise o zaman toprağa takviye olarak gübre verilmesi gerekir. bu gübreleme işlemi şeftalilerin yetiştikleri topraklar için de yapılmaktadır. eğer toprak şeftalini isteklerini karşılamıyor ise o zaman karşılayabilsin diye toprak gübrelenir. ama gübreleme yapılırken aşırı yapılmamasına dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder


şeftalide gübreleme,  şeftali gübreleme,  Şeftali yetiştiriciliğinde gübreleme ,  seftali gubreleme