+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Şaraplık-Şıralık Üzümlerin Hasadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Şaraplık-Şıralık Üzümlerin Hasadı
  Şaraplık-Şıralık Üzümlerin Hasadı

  Şaraplık-Şıralık Üzümlerin Hasadı hakkında kısa bilgi

  Ülkemizde şaraplık üzümlerin alımı Tekel ve özel şarap işletmeleri tarafından yapılmaktadır. Şaraplık üzümler 10.5-12.5 bome dereceleri arasında, kanyaklık üzümler 9 bome derecesinde hasat edilir. Şarap işletmeleri çeşitler ve yöreler itibariyle kampanya dönemleri tespit ederek bağcılara standart ölçülerde plastik kasalar dağıtmaktadır.

  Şaraplık üzümlerin hasadında uygun olgunluğun yanında şıra randımanı önemli olmaktadır. Bu nedenle hasat esnasında üzümler taneleri dökülmeden ve ezilmeden toplanmalıdır. Hasat edilen üzümlerin uzak mesafelerden dökme olarak taşınması şarap kalitesini olumsuz etkilemektedir.

  Hasat edilen üzümler plastik kasalara konularak alım yerlerine götürülmekte, buralarda preslenerek şaraba işlenmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Üzüm çok dayanıklı olan bir bitkidir bu yüzden bir çok yerde kolaylıkla yetişebilmektedir. bu kolay yetişe bilen meyve bir çok şeyin yapımında kullanılmaktadır. bunların başın da da şarap ve pekmez gelmektedir. ancak bu gibi şeylerin yapımı için üzüm çeşitleri farklılık gösterbilmektedir.
+ Yorum Gönder