+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Avokado Tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Avokado Tarihçesi
  Avakado Tarihçesi

  Avakado Tarihçesi hakkında bilgi

  Yerel "criollo" avokadoları, kültüre alınmış avokado türlerinin atası

  Avokadonun anavatanı Puebla eyaleti ve Meksikadır. Yerel ve yabani ortamda yetişen ıslah edilmemiş türü criollo adı ile bilinir, küçük, koyu siyah bir deriye sahip meyvesinin ortasında büyük bir tohum bulunur.Avokado kullanımı ile ilgili en eski olgulara Coxcatlán, Puebla, Meksika'da M.Ö 10.000 yılına ait bilgileri içeren bir mağarada rastlanmıştır. Avokado orta amerika ve Güney amerika'da da uzun bir ıslah hikayesine sahiptir. Avokado gibi şekil verilmiş sürahi M.S 900 yılında İnka öncesi Chan Chan şehrinde bulunmuştur.Avrupa'da avocado ile ilgili bilinen en eski yazılı kayıt Martín Fernández de Enciso
  (doğum.1470–ölüm.1528) tarafından 1518 yada 1519 yıllarında yazılan, Suma De Geographia Que Trata De Todas Las Partidas Y Provincias Del Mundo kitabındadır. Bilinen ilk 'avocado' kelimesinin kullanıldığı İngilizce yayında Hans Sloane tarafından 1696'da yapılan Jamaika bitkileri indeksindedir. Bitki Endonezya'ya 1750'de Brezilya'ya 1809'da, Levant'a 1908'da girmiştir ve Güney Afrika, Avustralya'ya 19.yy sonunda giriş yapmıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Avakado meyvesi dünyada en çok orta amerikada yetişmektedir. zaten bu ülke bu meyvenin anavatanıdır. bunun dışında bu meyve sert kabuklu ve genellikle yeşil renklidir. son olarak bu meyve yenilmek için çok lezzetli ve güzellik için en çok kullanılan meyvedir ve gerçektende işe yaramaktadır.
+ Yorum Gönder