+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Avokado Etimoloji Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Avokado Etimoloji
  Avokado Etimoloji

  Avokado Etimoloji hakkında bilgi

  "Avokado" kelimesi Türkçe'ye İngilizce "Avocado" kelimesinden bu kelime de İspanyolca aguacate kelimesinden gelmektedir. Bu kelimede ispanyolcaya Nahuatl dilindeki ahuácatl (testis (meyvenin şeklini belirten referans bir kelime)) kelimesinden gelmektedir. Avokadolar Aztekler'de 'bereket meyvesi' diye bilinirdi. Güney Amerika'da Arjantin,Bolivya,Şili,Peru ve Uruguay'da Avokado Keçuva dilindeki adıyla palta olarak bilinir. Diğer ispanyolca konuşulan ülkelerde ve portekizce de ise adı abacatedir. Bu meyve, şekline ve belli kültür türlerindeki düz yeşil kabuk yüzetine yapılan atıfla avokado armudu veya timsah armudu diye de bazen adlandırılır. Nahuatl ahuacatl kelimesi diğer bir kısım kelimelerle de ilişkilendirilebilir. Mesela ahuacamolli, avokado çorbası veya sosu anlamındadır ve bu kelimeden ispanyolcada avokado ile yapılan ve avokadonun bilinmesini sağlayan bir meze guakamole türetilmiştir.

  Modern ingilizcede ispanyolca formdan avocado, "advocate" adı, bir bakıma halk etimolojisinde kelimenin Nahatl orjinini gizlemek ve yerine geçmesi için kullanılmıştır. İngilizce bilinen en eski bu meyve ile ilgili yazılı kullanım 1697'de "Avogato Pear" dı bu kelime sonradan "alligator pear" "timsah armudu" şeklini almıştır. The "advocate"-formuna diğer bazı germanik dillerde rastlanmaktadır. Örneğin almanca Advogato-Birne, isveçce advokatpäron, danca advokat-pære ve hollandaca advocaatpeer. Hindistan'ın bir kısım bölgelerinde ise bu meyve tereyağı meyvesi ("butter fruit") diye bilinir. Çin'de ise è lí ("timsah armudu"nun doğrudan çevirisi") veya huángyóu guǒ ("tereyağı meyvesi") olarak bilinir.

  Türkiye'de 1970'li yılların başında FAO aracılığıyla ABD'nin Kaliforniya eyaletinden deneme amaçlı çeşitli avokado fideleri getirilmiş deneme üretimine başlanmış ve bu şekilde avokado Türkiye'ye girmiştir. Türkiye'de halk arasında bazı kesimlerce bu meyve Amerikan armudu adıyla da anılmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Öncelikle avakado etemolijisini söylemeden önce etimolojinin ne anlama geldiğini söyleyelim. bu kelimenin anlamı köken bilimidir. bu demek oluyor ki avakado adının kökenini nereden geldiği istenilmektedir. bu kelime yani ad ingilizce tükçe bir kelime olan avacadodan gelmektedir. bu kelimede ayrıca ispanyol kökenlidir.
+ Yorum Gönder