+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Türkiye Yerfıstığı üretilen yerler , Türkiyede Yerfıstığı nerelerde üretilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiye Yerfıstığı üretilen yerler , Türkiyede Yerfıstığı nerelerde üretilir
  Türkiye Yerfıstığı üretilen yerler

  Türkiyede Yerfıstığı nerelerde üretilir

  Yerfıstığı tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein , %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.


  Yerfıstığının Türkiye'ye ne zaman ve nasıl girdiği kesin olarak bilinmemekle, ilk olarak Trakya ve oradan Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yayıldığı sanılmaktadır. Güney bölgesinde yerfıstığının ilk ekildiği yerin Osmaniye olduğu aktarılmaktadır.

  Yerfıstığı baklagil bitkisi olmasından dolayı, havanın serbest azotunu toprağa bağlayarak kendinden sonra gelen bitkiye azot ve organik madde depolayan önemli bir bitkidir.

  Ülkemizde yerfıstığı son yıllarda yaklaşık 34.000 ha. alana ekilmekte ve 80.000 ton ürün kaldırılmaktadır. Ortalama 235kg/da ürün alınmaktadır.

  Yerfıstığının 32 türü tespit edilmiş, bunların bir kısmı tek yıllık, bir kısmı çok yıllıktır. Yerfıstığı ekimden 7-8 gün sonra çimlenmekte, 40-50 gün sonra çiçeklenmektedir. Çiçeklenmeden 60 gün sonrada ilk meyve oluşmaktadır.

  Akdeniz iklim şartlarında iyi yetişmektedir. En fazla tarımı bu bölgede Adana çevresinde gelişmiştir(%90).
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkiye de üretilen fıstıklardan biri de yer fıstığıdır. ayrıca yer fıstığı tohumlaroında büyük bir oranda yağ bulundurmaktadır. bu besini türkiyeye nasıl geldiği bilimemektedir. ancak bu besin önce trakya ve ege bölgelerinde yetişmiş daha sonra da Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yayılmıştır.
+ Yorum Gönder