+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Türkiyede fındık nerelerde üretilir , fındığın üretildiği yerler Türkiye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiyede fındık nerelerde üretilir , fındığın üretildiği yerler Türkiye
  Türkiyede fındık nerelerde üretilir

  fındığın üretildiği yerler Türkiye

  Ülkemizde fındık yetiştiriciliği bakımından en uygun iklim özelliğine sahip bölge Karadeniz kıyı bölgesidir Fındık Karadeniz Bölgesinde sahilden 60 km içeriye ve 750 m yüksekliğe kadar ekonomik olarak yetiştirilebilmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 13-16 C olduğu yöreler fındık yetiştiriciliği için en uygun yerlerdir. Haziran ve Temmuz aylarındaki oransal nemin de %60’ın altına düşmemesi gerekir.

  Toprak istekleri olarak fazla seçici olmamakla birlikte besin maddelerince zengin, tınlı-humuslu ve derin topraklarda iyi bir gelişme gösterir.

  Yurdumuz üretiminin %83 ‘ünü Karadeniz bölgesi karşılar. En fazla Ordu- Giresun olmak üzere Karadeniz kıyılarında tarımı yapılmaktadır. Ayrıca Marmara Bölgesinde Sakarya çevresinde tarımı yapılır.

  Türkiye dünya fındık üretiminde ve ihracatında ilk sırada yer alır (%60-70).
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkiye de fındık hem ithal edilmekte hem de ihraç edilmektedir. bu yüzden fındık üretimi önemlidir. türkiye de fındık her yerde değil sadece belli başlı yerlerde üretilmektedir bunlar ; genellikle karadeniz bölgesidir. bunun dışın da da zaten başka bölgeler de üretimi yapılmamaktadır benim bildiğim.
+ Yorum Gönder


fındığın üretildiği yer,  fındık üretildiği yer,  fındığın üretildiği yerler