+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda JONAGOLD Elma Fidanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  JONAGOLD Elma Fidanı
  JONAGOLD Elma Fidanı

  JONAGOLD Elma Fidanı hakkında kısa bilgi


  Çeşit Özellikleri :
  Jonathan X Golden Delicious melezidir. (Cornel Üniversitesi Geneva 1943) Ağaçları çok kuvvetli ve yayılarak büyür. Orta mevsimde çiçek açar. Meyveleri sulu, tatlı, Golden Delicious'tan biraz asitlidir. Sarı zemin üzerine %30-70 arası çizgili olup, soluk turuncu kırmızıdır. Güneşi bol olan yerlerde daha kırmızı olur. Çok iridir. Bodur anaçlar üzerinde biraz daha küçük habitüs yapar.
  Fazla seyreltme yapıldığında meyveleri çok iri olur. Konik ile yuvarlak arasıdır. Erken yaşlarda verime başlar. Depolama ömrü normal depolarda 2 ile 3 ay, kontrollü atmosferli depolarda 6 ile 9 aydır. Çok kuvvetli ve yayılarak büyür. Orta mevsimde çiçek açar. Tozlayıcıları Granny Smith, Red Delicious, Delcorf, Discovery, Gala, Fuji dir. Hasat Zamanı 15-20 Eylüldür. (Çiçeklenmeden itibaren 140 ile 160 gündür.) Dikim sıklıkları Çöğür üzerine aşılanmış ise 7x7m , M 9 Üzerine aşılanmış ise 1x3m veya 1x 3,5m, MM 106 ve M 7 üzerine aşılanmış ise 2,5x4 m dir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elmalara gülgiller familyasında yer alan ve kırmızı veya yeşil renklerde olan bir meyvedir. bu meyve farklı tür fidanlara sahip olan bir meyvedir. hatta jonagold da bir elma fidanıdır. bu fidan ağaç olduğu zaman çok dayanıklı bir özelliğe sahip olmaktadır. son olarak bu ağacın meyvesi rengi kırmızının bir tonudur.
+ Yorum Gönder