+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda pepino meyvesi hangi ülkeden geliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  pepino meyvesi hangi ülkeden geliyor
  pepino meyvesi hangi ülkeden geliyor

  pepino meyvesi hakkında bilgi

  pepino_1.jpg

  Fide ile üretilip, meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilir. Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır. Bol güneş ve temiz havayı sever. Kapalı ortamlarda bitki büyür ancak meyve vermez. Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir. Pepino meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir.
  Örneğin: Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 gr kadar çıkabilmektedir. Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 250-500 gr olmalıdır. Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır. Meyve seyretmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır. Bir fidede 3 ana gövde bırakır, diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır. Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.
  Pepinonun Tüketimi:
  Lezzeti çok beğenilen Pepinonun meyveleri taze olarak tüketildiği gibi genelde meze olarak, dondurma ile birlikte ve karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılmaktadır.
  Sağlık iksiri olarak kabul edilen Pepino bazı ülkelerde süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Günümüzde en çok aranan ve tüketimi her geçen gün biraz daha artan bir meyve olmaktadır Pepino .
 2. Meryem
  Bayan Üye

  kökeni güney amerika olan meyve türkiyede son yllarda yetiştirilmeye başlandı Pepino, patlıcangiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türüdür
+ Yorum Gönder