+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda yenilebilir resimli yayla otları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  yenilebilir resimli yayla otları
  yenilebilir resimli yayla otları

  yenilebilir resimli yayla otları hakkında bilgi

  yenen otlar.jpg

  Portulaca oleracea L.
  Kimlik kartı
  Semizotugiller (Portulacaceae) familyasındandır. İşlenen tüm topraklarda yetişir. Dünyadaki sıcak ve ılıman iklimli tüm yörelerde bulunur. Çiçeklenme öncesinde toplanır. Çiğ ya da pişirilerek yenir. Türkçe: Pirpirim (Gaziantep), temizlikotu (Ankara), pinpir (Artvin), soğukluk, zolaita (Rize); İngilizce:Purslane; Almanca: Portulak; Fransızca: Pourpier
  Kaynatılıp böbrek, mesane ve bağırsak iltihaplarında ve sancılarında içilir.
  Yayılarak büyüyen semizotunun boyu çok uzamaz. Kumlu toprakları sever. Genellikle yaz aylarında yetişmekteyse de sonbahar ve ilkbaharda görülebilir. Hafif buğulu minik yaprakları vardır yabani semizotunun. Bir de yetiştirileni var ki, o daha iri yapraklı olmasına rağmen yabanisi kadar lezzetli değildir.
  Gövdesi kırmızıya yakın bir renktedir. Sarı çiçekleri çok da hoş olan semizotunun Türkiye’de 6 cinsi bulunmaktadır. A ve C vitaminleri, demir, fosfor, kalsiyum gibi mineraller, albümin ve yağlı maddeler içerir. Kaynatılarak böbrek, mesane ve bağırsak iltihaplarında ve sancılarında içilir.
  Çin’de ishale, idrar yolları iltihapları ve yüksek ateşe karşı kullanılır. Semizotunun suyu deri hastalıklarına iyi gelir. Amerikan yerlilerinin sevdikleri bitkilerden biridir. Fakat Amerika’ya ayak basan beyazlar fazla değer vermemişlerdir. 1819 yılında Amerikalı yazar Corbett “Amerikalı Bahçıvanı” adlı kitabında şöyle yazmıştır: “Semizotunu sadece Fransızlar ve domuzlar yer, o da başka bir şey bulamadıklarında.”
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Doğa bilindiği gibi zararlı şey fazla üretmemektedir ve doğada bulunan bir çok bitki hem insanlar hem de hayvanlar tarafından yenilebilmektedir. ayrıca yenildiği gibi bir de insanların sağlıkları için de çok yararlı olmaktadırlar. bunun dışında en çok yenilen yayla otları semiz otu ve bunun gibi otlardır.
+ Yorum Gönder