+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda tütün yetiştiriciliğinde önemli unsurlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  tütün yetiştiriciliğinde önemli unsurlar
  tütün yetiştiriciliğinde önemli unsurlar

  tütün yetiştiriciliği hakkında bilgi

  tutun.jpeg

  Tütün ekimi için toprak sonbaharda işlenir. İlkbaharda tarla dikime hazırlanır. Tohum ekilmeden önce suda ıslatılır ve ilkbaharda erkenden yastıklara ekilir. Tütün yastıklarının güneşli bir yerde kurulması lazımdır. Fide yastıklarında ot savaşı, sulama ve gübreleme iyi yapılmalıdır. Fideler 6-8 cm olduğu zaman tarlalarda açılan yerlere dikilir. Dikim genellikle donlar geçtikten sonra mayıs ayında yapılır. Ayrıca iyi ve kaliteli tütün elde etmek için çiçeklenmenin başlangıcında bitki üzerinde 10-15 yaprak kalacak şekilde üst kısmından kesilir. Bu işleme uç alma denir. Tütün 90-120 günde yetişir. Temmuz başından itibaren hasat edilmeye başlanır. Hasat el ile günün erken saatlerde yapılır. Kurutma işlemi birkaç şekilde yapılır (güneşte, ambarda, bacada kurutma). Kurutma bittikten sonra depolara alınan yapraklar su ile ıslatılır (tavlama) yumuşayan yapraklar ayrıldıktan sonra denklenir ve ticarete sevk edilir.
  Tütünde kalite çok önemlidir. Tütünün kalitesi üzerinde iklimin önemli rolü vardır. Bu sebeple tütünün belirli iklim ve toprak şartları altında yetiştirilmesi gerekir. Kumlu-tınlı, humuslu ve su tutmayan topraklarda iyi yetişir.
  Türkiye'de tütün ekimi yapılan bölgeler şunlardır:

  Ege bölgesi (Akhisar, Söke,Manisa,Denizli,Eşme civarı).
  Karadeniz bölgesi (Bafra, Samsun, Trabzon civarı).
  Trakya bölgesi (Keşan, Kırklareli çevresi).
  Marmara Bölgesi (Balıkesir, Bursa, Bolu, İzmit çevresi).
  Doğu Anadolu bölgesi (Malatya, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Hakkari).

  Türkiye'de ince, küçük yapraklı, iyi yanan ve hoşa giden aromalı, kaliteli tütünler (şark tipi tütünler) yetiştirilmektedir. Şark tipi tütünler kurak tip olmaları sebebiyle sulanmadan yetiştirilebilir. Yapraklardan çiğneme tütünü, pipo tütününargile (tömbeki) tütünü, hazırlanır. Sigaralık tütünler şark tipi tütünlerden hazırlanır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Tütün bitkisi türkiyenin her yerinde yetişebilmektedir. ancak devlet kaliteli tütün üretimi için belli bölgelerde yetişmesine izin vermektedir. bunun dışında bu bitki patlıcangiller familyasında yer almaktadır ve bu bitkinin yaprakları hepinizin bildiği gibi sigara yapımında kullanımaktadır.
+ Yorum Gönder


tütün yetiştiriciliği