+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda fındık dikimi nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  fındık dikimi nasıl yapılır
  fındık dikimi nasıl yapılır

  fındık dikimi hakkında bilgi

  findik2.jpg

  Fındık yetiştiriciliği genellikle ocak dikim sistemine göre yapılmaktadır. Bu sistem fındık üretim bölgesinde uygulanan geleneksel dikim şeklidir. İki çeşit dikim sistemi vardır. Bunlar;

  - Çit Dikim Sistemi : Bu dikim sistemi düz arazilerde uygulanabildiği gibi daha çok meyillik ve toprak derinliği az olan arazilerde önem kazanmaktadır. Meyilli arazilerde arazinin meyil derecesine göre 1.5-2 m. teras üstü genişliği ve 3.5-5 m. teraslar arası mesafe olacak şekilde teraslama yapılır. Düz arazilerde ise sıralar arasındaki mesafe 4-5 m. olmalıdır.

  - Ocak Dikim Sistemi : Daha ziyade düz arazilere uygun olan bu dikim şekli meyilli arazilerde arazi meyil durumuna göre teraslama yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Ocak dikim sisteminde dikim çukurları dikimden en az bir ay önce 120 cm çap ve 60 cm derinlikte açılmalıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fındık meyvesi hoşgiller familyasında yer alan bir meyvedir. bu meyve bilindiği gibi kabuklu ve kahverengi renkli bir meyvedir. bunun dışında bu meyve kışları ılık geçen yerlerde yetişmektedir bu yüzden türkiye de en çok karadenizde yetişmektedir. son olarak bu meyve dünyada en çok türkiye de yetişmektedir.
+ Yorum Gönder


fındık dikimi nasıl yapılır,  fındık dikimi,  fındık resmi,  ocak fındık dikmek nasıl yapılır