+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Siyah Bursa İnciri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Siyah Bursa İnciri
  Siyah Bursa İnciri

  Siyah Bursa İnciri hakkında bilgi

  Siyah-İncir-Bursa.jpg

  BURSA SİYAH İNCİRİ

  Dünyaca meşhur “Bursa Siyahı İncir”; dünyanın kabul ettiği ve uzun raf ömrü, tatlı ve sulu bir içyapısı , koyu kadife dış görüntüsüyle bir marka olmuştur. Bu marka tüm Bursa’mızı Türkiye ve dünya çapında üne kavuşturmuştur. Meyvenin kendine has bir çok özelliğinin yanında Bursa’nın ismini taşıması bizim için ayrı bir önem taşımaktadır.

  İncirin sofralardaki tarihine baktığımızda kurutmalık beyaz incir tüketimi yaygın olup daha çok bilinirliğe sahiptir. Bu tür daha çok Ege – Menderes Havzalarındaki geniş bir alanda yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Sofralık türlerde ise tartışmasız en çok tercih edilen tür Bursa Siyahı İncirdir. Sadece Türkiye’de değil Avrupa, Amerika, Güney Afrika, Uzakdoğu başta olmak üzere tüm dünyada eşsiz bir tat olduğu pazar paylarıyla tescillenmiştir.

  Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSIB) verilerine göre dış talep giderek artmaktadır. Bu rakamlar yetkililer tarafından değerlendirilip geçen yıllarda çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, İhracatçı Birlikleri, Bursa Tarım İl Müdürlüğü ve bizim gibi bazı özel sektör girişimcileri değerimize sahip çıkmıştır. Çeşitli paneller ve bilgilendirme çalışmalarında bulunulmuştur. Fakat biz firma olarak üreticilerle bir araya geldiğimizde bu övünçlerden ziyade sorunlarla karşı karşıya kalmaktayız.

  Biz firma bünyesinde, Bursa siyahı incir fidanı üretimi olarak, 3 ayrı üretim alanında şu anda yıllık 50.000 incir fidanı üretimi yapmaktayız ve talebin iyi olduğunu söyleyebiliriz. İncir meyve üreticileri artık çok daha bilinçli ve kontrollü üretimle yetiştirilen fidanlarla, meyve bahçelerini oluşturmaktalar. Bilinçliler çünkü, piyasadan uzak bir çiftçi günümüzde düşünülemez, bilinçliler çünkü dünyada ve ülkemizde yarıştıkları üreticilerle birlikte uzman bilgisine değer veriyorlar. Tarımın maruz kaldığı ve hak etmediği yaklaşımı, kendimize ve yaptığımız işe önem vererek yıkılacaktır.

  Bu tespitlerimiz karamsarlığın sonucu olarak algılanmamalı, aksine tarımı önemsediğimiz ve ülkemizde bilinçli tarımsal kalkınma planlarıyla dünyada söz sahibi olabileceğimize yürekten inanıyoruz. Gerçekten de dünya bu potansiyel gücümüzün farkında ve tek yapmamız gereken bilgilenmek ve çalışmaktır…

  Ülkemiz ancak ve ancak üreterek büyüyecektir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  ismi sihay olması rengini siyaha çaldığını gösteriyor fakat sadece bursada yetişmiyor dayanıklılığı ve verimi yanında sulu ve tatlı bir incir çeşididir
+ Yorum Gönder