+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda üzüm çeşitleri ve isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  üzüm çeşitleri ve isimleri
  üzüm çeşitleri ve isimleri

  üzüm çeşitleri ve isimleri hakkında bilgi

  horoz karası_.jpg

  Emir:
  Nevşehir ve Niğde illerinde yetiştirilen Emir üzümünün taneleri yeşil sarı renkli sivrimsi kabuğu kalınca ve tane içi etli yapıda beyaz üzümdür.Emir şarabının alkol derecesi %11-13 tür.Hasat zamanı Eylül ayı sonudur.  Narince :
  Tokat’ta özellikle Kazova ilçesinde yetiştirilir.Adını yapısından aldığını zannettiğimiz narince üzümü narin bir beyaz üzümdür.Çok ince bir kabuğu olmasına karşın nakil sırasında dayanıklıdır. Dömisek şarap üretimi için çok uygundur.


  Kalecik karası:

  Ankara’nın Keskin ilçesinde yetişen çok kaliteli bir şaraplık üzüm çeşididir.Kalecik karasının rengi koyu kırmızı –siyahkabukları kalın ve eti suludur. Alkol miktarı %12-14 tür.


  Öküzgözü:

  Öküzgözü üzümünün taneleri adının ifadesi gibi çok iri yuvarlak ve sarı renklidir.Kabukları kalınca ve etlidir.Şaraplarında çok güzel kırmızı bir renk oluşmaktadır.Tadı dolgun ve kendine has bir kokusu vardır.

  Boğazkere:
  Boğazkere polifenolce çok zengin olmasından tek başına şarap yapımında pek kullanılmaz.Şarapları çok burukkaba ve ağır olur.Bu nedenle genellikle öküzgözü ile karıştırılır.Taneler orta büyüklükte yuvarlakve kabuk çok kalındır.

  Çalkarası:

  Denizli ve başta çal olmak üzere bütün ilçelerinde yetişen yaygın bir çeşittir.Çal karası yabancı üzüm çeşitleri ile paçal edildiğinde bunların kalitesini yükseltmektedir.Çalkarası şaraplarının alkol oranı %12-13 dür.

  Kalite şaraplık beyaz yabancı çeşitleri

  Sauvignon Blanc:

  Türkiye’de Marmara ve Ege Bölgesinde yagın olan kalite bir yabancı üzüm çeşitidir. Taneleri küçük ve orta büyüklükte tatlı şıralı ve aromatikdir.Verimi 600-700/dekar dır.

  Chardonnay:
  Yetiştirildiği alanın toprak özelliğne bağlı olarak verim dekara 500-1000 kg arasında değişebilir.Çeşidin salkımları küçük silindirik ve sık tanelidir.Ovalimsi taneleri küçükamber sarısı renkte sulu etli ince kabıukluhafif aromalı ve erken olgunlaşn bir üzüm çeşitidir.  Traminer:

  Geç olgunlaşan şeker oranı yüksek hafif pembemsi bir üzüm çeşitidir.Çok yüksek şeker içeren Traminer asitçe zayıftır.Aroması gül kokusuna benzerkalıcı ve çok yoğundur.

  Rulander:
  Taneleri uzun orta irilikte sık taneli salkımları vardır. Rengi gri kırmızımsı sarıdır. Sıcak toprakları severyaz ayları yağışsız ve kurak geçen yıllarda şarapların kalitesi dahada artar. Çok yüksek kalitede özel bukeye sahiptir.

  Kalite şaraplık kırmızı yabancı çeşitleri:

  Pinot Noir:

  Fransanın Bourgogne ve Champagne bölgelerinin önemli bir çeşididir.Silindirik küçük ve sık koyu mavi kırmızı üzerleri hafif dumanlı taneli salkımları vardır.Şarapları çok asil yüksek alkolçok dolgun ve nefis bir aromaya sahiptir.Erken olgunlaşan bir çeşit olan Pinot Noir hastalıklara karşı çok hassastır.

  Cabernet Sauvignon:

  Bordeaox orijinli olup sıcak bölgelerin bir çeşididir omcaları geç uyanır.Salkımları küçük veya orta irilikte silindirik kanatlıtaneleri küçük yuvarlak morumtırak siyah renklisert nispeten kalınca kabuklu ve tadı buruktur. Koyu yakut kırmızı renkli kalite şarap verir. Genç şarabı buruk ve hafif ot kokuludur. Yaşlandırma ile ahududu ve yaban mersini hissi veren bir buke kazandırır.


  Cabernet Franc:

  Salkımları orta irilikte silindiriktir. Taneleri yuvarlak kalın kabuklu ve renkleri morumtıraktır.Cabernet sauvignon ve merlot ile kupaj yapılabilir.

  Merlot:

  Salkımları küçük taneler küçükyuvarlak az şıralı koyu kırmızı renklidir.Şarabı acık veya koyu yakut kırmızısı renkli olup yumuşak bir karakter gösterir. Genellikle Cabernet Sauvignon ile kupajı yapılır.

  Şiraz :

  Salkımları orta irilikte olup silindirik bazen kanatlı ve taneleri sıktır. Salkım sapı çabuk odunlaşırtaneleri siyah yumurtamsı küçük sulu etli
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslında o kadar çok üzüm çeşidi varki bu dünya genelinde böyle türkiyede bile bizim bildiğimiz çekirdeksi ve siyah üzüm haricinde çok fazla çeşit var
+ Yorum Gönder


üzüm çeşitleri ve isimleri,  üzüm çeşitleri isimleri,  üzüm isimleri,  üzüm çeşitleri,  üzüm türleri isimleri,  uzum isimleri