+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda şalgam bitkisi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  şalgam bitkisi nedir
  şalgam bitkisi nedir

  şalgam bitkisi hakkında bilgi


  olup.jpg

  Etli kökleri için yetiştirilen bir Tarım bitkisidir. Dünyaya nereden yayıldığı kesin olarak belirlenemeyen bu bitkinin {Brassica rapa) Eski Yunanlılar ve Romalılar' dan beri kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde pek çok ülkede yetiştirilen şalgamdan hayvan yemi ve sebze olarak yararlanılır; tohumlarından ise yağ çıkarılır.
  Şalgam yaşam çevrimini genellikle iki yılda tamamlayan (ikiyıllık) bir bitki olduğundan ilk yıl kök ve yaprak, ertesi yıl ise çiçek ve tohum verir. Bitki birinci yıl bir yandan yaprak oluştururken bir yandan da köklerinin üst bölümüne besin depolar. Bunun sonucunda bu bölüm etlenip şişkinleşerek top ya da topaç biçimini alır. San, beyaz ya da kırmızı tonları arasında değişen köklerin çapı 5 santimetreden başlayarak 20 santimetreye ulaşabilir. İrileştikçe odunlaşıp liflendiği için yemeklik olarak genellikle 5-10 cm çapındakiler yeğlenir.
  Kökleri için yetiştirilen şalgamlar ilk yıl, tohumluk şalgamlar ise ertesi yıl hasat edilir. Tohumluk şalgamların birinci yılda tohumlarıan, ama öbürü gibi iri bir kök oluşturmayan çeşitleri de geliştirilmiştir. Şalgam serin iklim bitkisidir. Derin, geçirgen, organik maddece zengin toprakları sever.
  Bir sebze olarak şalgamın en çok çorbası, lapası ve turşusu yapılır, ayrıca suyundan içecek Hazırlanır. Şalgam suyu ülkemizin özellikle güney kentlerinde çok sevilen ve yaygın olarak tüketilen bir içecektir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  şalgam deyince akla sirkecideki balıkçı ve şalgam suyu geliyor şalgam kırmızı turpa benziyor görüntüsü hayvan yemi ve sebze olarak değerlendiriliyor
+ Yorum Gönder


şalgam bitkisi,  şalgam bitkisi nedir,  salgam,  şalgam nedir,  salgam nedir